Fantastic! CSM Constanța, calificare istorică în grupele European League! A eliminat după loviturile de la 7 metri finalista competiției

Peformanță extraordinară reușită de CSM Constanța! Deținătoarea Cupei României a reușit o calificare senzațională în grupele European League, după ce a izbutit o surpriză extraordinară și a eliminat-o pe Granollers.

CSM Constanța, calificare fabuloasă în European League! A eliminat finalista Granollers. Cum arată grupa

România va fi reprezentată de două echipe în grupele European League la handbal masculin: Dinamo și CSM Constanța.

Învinsă pe teren propriu la două goluri diferență, CSM Constanța a făcut un meci extraordinar în Spania și a reușit să împingă partida la loviturile de la șapte metri în duelul cu Granollers.

La pauză, Constanța a condus cu scorul de 14-10, după o primă repriză în care s-a apărat foarte bine și a blocat punctele forte ale adversarilor.

Aproape de a obține calificarea în timpul regulamentar, după ce a reușit să înscrie imediat după fluierul final, Constanța a fost mai bună la loviturile de la 7 metri, acolo unde portarul Dani Vasile a făcut diferența.

Principalii marcatori ai partidei retur au fost Franco i Miro 6 goluri, pentru Fraikin, respectiv Ravnic 7 şi Aliokhin 7, pentru CSM Constanţa.

Astfel, câștigătoarea Cupei României va face parte din grupa H, în care vor mai juca Sporting CP, Tatabanya KC şi KGHM Glogow.

Meciurile din faza grupelor vor începe pe 17 octombrie.

Dinamo, calificată direct în grupele European League

Dinamo este calificată direct în grupele European League, acolo unde va întâlni și pe Fuchse Berlin, formație care a câștigat competiția în sezonul trecut, după succesul din finala cu Granollers. Din grupă mai fac parte Izdivac și Chambery.

Echipa lui Xavi Pascual își propune să prindă Final Four-ul European League, după ce nu a primit wild card-ul pentru grupele Ligii Campionilor.

CSM Constanța și Dinamo s-au întâlnit recent, în finala Supercupei României. În sala din „Ștefan cel Mare”, campioana s-a impus foarte greu și a obținut primul trofeu al sezonului.

Publicat: 02 09. 2023, 15:04
Actualizat: 02 09. 2023, 15:30