Explicațiile lui Florentin Pera, după Germania – România 24-22, la Campionatul Mondial: „Am ratat prea mult”. Ce spune de revenirea Cristinei Neagu

România a pierdut meciul din Grupa Principală 3 de la Campionatului Mondial de handbal feminin. Iar șansele de a se califica în sferturi, chiar dacă tricoloarele vor câștiga cu Japonia și Polonia s-au diminuat semnificativ.

La finalul partidei, antrenorul Florentin Pera a identificat cauza care le-a făcut pe românce să piardă înfruntarea decisivă de la Campionatul Mondial.

Florentin Pera acuză ratările elevelor sale din Germania – România 24-22

România a încheiat prima repriză cu un avantaj de 3 goluri. Numai că, acest bonus s-a diminuat rapid în actul secund, când Germania a început să înscrie pe bandă rulantă, iar tricoloarele au irosit șanse bune de a puncta.

De altfel, Florentin Pera susține că lipsa de concentrare la finalizare a făcut-o pe România să piardă jocul cu Germania. Chiar dacă, în viziunea selecționerului, adversarele au fost superioare în meciul din Grupa Principală 3 de la Campionatul Mondial.

Sunt mulțumit de prima repriză, am jucat bine, o apărare foarte bună, dar în repriza a doua, Germania a fost mai puternică. Nu am jucat la același nivel. În atac, am încercat să schimb ceva, dar Germania a marcat prin flancuri.

În repriza a doua, am ratat prea mult pentru acest nivel. Am avut opt situația unu la unu, cred că au fost momente importante în care puteam rămâne aproape de Germania. Asta e situația, am venit să luptăm până la capăt. Trebuie să câștigăm împotriva Poloniei și a Japoniei.

Cristina a jucat bine în prima repriză. În cea de-a doua parte a fost obosită. Este o jucătoare cu o experiența foarte mare, este bine in acest moment, dar , din punct de vedere fizic, nu este la sută la sută. Am vrut să îi dau șansa de a ajuta echipa, pentru că este cea mai importantă jucătoare, dar cred că am ratat prea mult și dacă ratăm așa, este dificil să câștigăm împotriva Germaniei”, a declarat Florentin Pera, conform DigiSport.

Publicat: 07 12. 2023, 21:46
Actualizat: 08 12. 2023, 00:54