EUROGOL Esteki! Dinamo a obținut primele două puncte în Liga Campionilor, după un gol de aur marcat de jucătorul iranian în minutul 60:00, dintr-o aruncare de la 9 metri

Dinamo București a învins Kadetten Schaffhausen cu 29-28 într-un meci din etapa a 3-a a Ligii Campionilor la handbal masculin. Victoria campioanei României a venit în minutul 60:00, dintr-o aruncare de la 9 metri. Eroul echipei Dinamo a fost Sajad Esteki, iranianul care a găsit o breșă prin zidul elvețian și a introdus mingea în plasă.

Dinamo București a fost sub mare presiune înaintea acestei partide, pentru că un nou eșec ar fi însemnat șanse compromise la locurile 1-2. Succesul obținut în fața elvețienilor a fost realizat însă cu mari sacrificii. Până în minutul 42, campioana României a pierdut nu mai puțin de 3 jucători. Gayduchenko a suferit o entorsă la picior și nu a mai putut intra încă din prima repriză. Imediat după pauză, a venit rândul portarului Ștefan Grigoraș să se accidenteze la genunchi, după ce a încercat să prindă o minge. În minutul 42, sala a trăit pentru câteva clipe un adevărat șoc. Sajin a fost lovit cu cotul în cap și nu s-a mișcat câteva minute bune. De altfel, jocul a fost întrerupt mai mult de 5 minute, pentru a-i fi acordate primele îngrijiri medicale sârbo-qatarezului, care ulterior a și fost transportat la spital.

Din punct de vedere sportiv, până în acel minut 42, meciul nu prea a avut „nerv”, Dinamo fiind însă echipa care s-a aflat mai mult timp la conducere. Jocul s-a întrerupt la 20-18, iar la reluare campioana României s-a desprins la 22-18. „Câinii” au avut și șansa unui avantaj de 5 goluri, dar A. Esteki a lovit bara, la atacul următor Mocanu a ratat singur cu portarul, astfel că Kadetten a relansat meciul. Cu aproape 3 minute înainte de final, egalitatea a fost restabilită, 26-26, dar în scenă a intrat Sajad Esteki. Prima dată a înscris un gol pentru 28-27, pentru ca la finalul jocului, când toată lumea era deja împăcată cu scorul egal, iranianul a dat lovitura. Un eurogol prin zid din aruncare de la 9 metri, care a adus în cele din urmă și mult dorita descătușare. Într-o seară cu „victime” din punct de vedere sportiv, acest gol a venit ca un pansament pe rănile deschise. Dinamo rămâne, așadar, în cărțile Grupei C ale Ligii Campionilor.

Dinamo București – Kadetten Schaffhausen 29-28 (14-12)

Irimuș, Heidaridad, Grigoraș – portari; Descat 5, A. Esteki 5, Boskovic 4, Komogorov 4, Mocanu 4, S. Esteki 2, Gayduchenko 2, Bera 1, Gavriloaia 1, Mironescu 1, Mousavi, Sajin

Stevanovic, Kindle – portari; Liniger 10, Tominec 4, Csaszar 3, Koch 3, Norouzinezhad 3, Ostroushko 2, Brannberger 1, Maros 1, Szyba 1, Delhees, Gerbl, Kuttel, Markovic, Pendic

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?