EURO 2018 | Trefilov, salvat de jucătoare! Antrenorul campion olimpic a făcut o gafă impardonabilă în finalul partidei cu Muntenegru, dar echipa Rusiei a fost imperială și s-a calificat deja cu maximum de puncte în Main Round

Etapa a doua de jocuri în Grupele A și B ale Campionatului European de handbal feminin a oferit două partide dezechilibrate și alte două partide captivante, decise ]n ultimele secunde. Meciul zilei a fost între Rusia și Muntenegru, desfășurat în cadrul Grupei B și câștigat de campioana olimpică cu 24-23.

Înaintea partidei, Rusia și Muntenegru aveau câte o victorie, astfel că dublarea punctelor cu aceast[ ocazie ar fi însemnat automat calificarea în grupele principale. Selecționata lui Per Johansson a început foarte bine partida, apoi a menținut o presiune permanentă pe adversară. Djurdjina Jaukovic a avut o evolu’ie magistrală – încheiată cu 12 goluri – iar Muntenegru a avut permanent un avantaj între 1 și 3 goluri.

Dacă în prima repriză s-au marcat foarte multe goluri (15-13), în partea secundă, apărările au dus greul. Rusia nu a prins o zi la fel de bună ca în prima zi cu Franța, dar a reușit să rămână în preajma muntenegrencelor, în special datorită extremelor, care au fructificat aproape tot. Pe final, campioana olimpică a avut mai multă forță și a reușit să ia conducerea prin Sudakova în minutul 58, la scorul de 23-22, chiar dacă a evoluat în inferioritate numerică. Rusia părea că a scăpat în învingătoare, mai ales că Bulatovic a comis forțare în atac la faza imediat următoare, dar prim-planul a fost luat imediat de Evgenii Trefilov. Antrenorul cu o experiență imensă la cel mai înalt nivel și cu nenumărate trofee a comis o gafă impardonabilă. A solicitat din nou time-out, după ce o făcuse și cu un minut mai devreme, înainte ca Sudakova să marcheze. Astfel, Rusia a luat două minute la bancă, iar mingea a fost oferită adversarei. Conform regulamentului, o echipă are voie să solicite un singur time-out în ultimele 5 minute ale jocului.

Muntenegru a egalat imediat la 23-23 și i-au mai rămas aproximativ 80 de secunde la dispoziție pentru a încerca să câștige și partida. Sudakova a avut însă foarte mult sânge rece, a pătruns spre poartă din extremă în minutul 59:13 și a marcat golul pentru 24-23. În inferioritate, pentru că Trefilov a preferat să nu scoată portarul. La faza imediat următoare, Rusia a stat foarte bine în apărare, a recuperat mingea și a scăpat în învingătoare. Jucătoarele l-au salvat practic pe Trefilov, iar campioana olimpică merge cu patru puncte în Main Round, devenind deja mare favorită la calificarea în semifinale. Tot în Grupa D, Franța a învins Slovenia cu 30-21.

Un meci asemănător ca intensitate cu Rusia – Muntemegru s-a jucat în Grupa A, între Suedia și Serbia. Lekic & Co au condus o bună bucată din meci, dar nordicele s-au întrebuințat serios și au reușit să echilibreze partida în partea secundă. În minutul 59:55, Suedia a dat și lovitura de grație, printr-un gol marcat de Jenny Alm de la distanță, pentru 22-21. Astfel, reprezentativa nordică a obținut prima victorie de la Euro. Danemarca s-a calificat deja în Main Round din Grupa A, după 28-21 cu Polonia.