EURO 2016 | Suedia, eliminată din lupta pentru medalii. Franța are cea mai bună defensivă de la acest turneu

Echipa națională a Franței a învins, luni seară, scor 21-19, reprezentativa Suediei, în meciul al doilea pentru cele două formații în grupa principală I de la Campionatul European, disputat la Goteborg, iar țara gazdă a fost eliminată din drumul către medalii, în urma acestui eșec.

LIVE BLOG România – Cehia, de la 17:15, în Grupa Principală 2 a Campionatului European de handbal feminin

Olanda a reușit să câștige luni, scor 35-27, împotriva Serbiei și a obținut a doua victorie din grupa principală I la Campionatul European, la fel cum s-a întâmplat și cu naționala Franței, care a trecut de Suedia, cu 21-19.

Franța și Olanda se află pe primele două locuri ale grupei, cu câte șase puncte și vor ajunge în semifinalele competiției, dacă vor câștiga ultimele două meciuri, cu Serbia, respectiv Spania, de miercuri. În caz de egalitate la puncte între cele două formații, Olanda va câștiga grupa grație victoriei directe, 18-17, obținute în prima fază a grupelor și poate întâlni în semifinale reprezentativa României, dacă și tricolorele vor trece de Danemarca.

Singura șansă pentru Suedia rămâne o victorie în fața Germaniei, ce le va asigura gazdelor turneului final încă un meci, pentru locurile 5-6.

Franța a început în forța întâlnirea de la Goteborg și a condus cu 4-0 după primele șase minute de joc. „Am jucat foarte bine și sunt fericită pentru reușitele mele. A fost extrem de important că am găsit soluții în atac, astfel că suntem mulțumite”, a declarat la final Estelle Nze-Minko.

Încurajate de 5.000 de suporteri, nordicele au revenit în partida și au redus diferența la un singur gol, 9-8, însă avantajul după 30 de minute a fost de două goluri în favoarea Franței, 12-10.

Startul reprizei a doua a aparținut tot elevelor lui Olivier Krumbholz, care au reușit să se desprindă la 19-14, în minutul 45. Suedia nu a cedat și a reușit o revenire de senzație, până la 19-18 și 20-19, moment în care selecționerul Franței, Krumbholz, a solicitat ultimul time-out, cu trei minute înainte de finalul partidei.

Portarul Amandine Leynaud a avut două intervenții decisive, iar Siraba Dembele a punctat pentru 21-19, securizând victoria Franței.

„Este frustrant și sunt foarte dezamăgită. Am sperat până la final, dar când marchezi doar 19 goluri, este greu să câștigi”, a declarat suedeza Sabina Jacobsen la finalul partidei.

Franța are cea mai bună apărare de la acest turneu final, după patru partide, excluzâd meciul cu Polonia, care nu s-a mai luat în calcul după prima fază a grupelor, cu doar 79 de goluri primite, însă și un atac care se situează la polul opus, cu doar 83 de reușite.