EURO 2016 | Scenariu de coșmar pentru Spania! Cum au ajuns ibericii din „calificați siguri” la mâna rezultatelor

• Spania a trăit, duminică seara, la Campionatul European din Polonia, una din cele mai urâte zile din ultimii ani. Ibericii au pierdut în fața Danemarcei cu 27-23, într-un meci din grupa principală II, după ce în prima repriză sau avut jocul la discreție, iar la pauză au intrat cu un avantaj de 3 goluri (scor 14-11).

Spania a avut practic șansa de a-și asigura calificarea în semifinalele Campionatului European încă după acest joc, însă a avut o parte secundă de coșmar. Trupa lui Cadenas nu a reușit să marcheze aproximativ 11 minute (între minutele 42-53), perioadă în care Danemarca a revenit de la 16-18 la 23-18. Nu numai că ibericii au pierdut acest joc, dar și-au periclitat și șansele de calificare în semifinalele competiției, mai ales că Germania a intrat serios în luptă după victoria cu 30-29 în fața Rusiei.

• Clasament Grupa 2: 1. Danemarca – 6 puncte (3 jocuri); 2. Germania – 6 puncte (4 jocuri), 3. Spania – 4 puncte (3 jocuri), 4. Rusia – 3 puncte (4 jocuri), 5. Suedia – 1 punct (3 jocuri), 6. Ungaria – 0 puncte (3 jocuri)

În acest moment, Spania a ajuns la mâna rezultatelor, chiar dacă va câștiga ultimele două jocuri din grupă cu Ungaria și Rusia. Plecând de la premisa că Danemarca va învinge și Suedia, care nu mai are nicio șansă la calificarea în semifinale, atunci calificarea ibericilor va depinde de partida Germania – Danemarca.

Scenariul care scoate Spania din competiție este următorul: Germania învinge Danemarca la 3 goluri, iar cele 2 reprezentative se califică la braț, cu nordicii de pe locul 1; Germania câștigă la 4 goluri, caz în care cele două echipe se califică împreună, dar cu nordicii de pe locul 2. Se poate ajunge la situația ca Spania, Germania și Danemarca să încheie grupa cu același număr de puncte, astfel că departajarea va fi făcută de meciurile directe. În acest moment, situația se prezintă astfel: 1. Danemarca – 2 puncte (1 joc, „plus 4”), 2. Spania – 2 puncte (2 jocuri, „minus 1”), 3. Germania – 0 puncte (1 joc, „minus 3”).

Partida Danemarca – Germania se va desfășura pe 27 ianuarie, de la ora 19:15.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 25 01. 2016, 14:05
Actualizat: 25 01. 2016, 18:47