EURO 2016 | „Am evoluat aproape de perfecțiune pe faza de atac”. Olanda – Serbia 35-27, în Grupa principală I

Olanda a condus meciul de la un capăt la celălalt și a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în semifinalele Campionatului European de handbal feminin, dacă ținem cont că în ultima partida, echipa antrenată de Helle Thomsen va evolua împotriva Spaniei, formație care ocupă ultimului loc în grupa principală I.

Vicecampioana mondială a condus la pauză cu 17-12, iar sârboaicele nu au reușit să se apropie la mai mult de patru goluri în partea secundă a meciului. Mai mult, Olanda s-a desprins pe final la opt goluri, diferență înregistrată pe tabelă și la finalul celor 60 de minute, 35-27.

Partida de la Goteborg a fost arbitrată de cuplul din România, Diana Carmen Florescu/Anamaria Duță, aflate la al treilea meci la acest Campionat European, după partidele Suedia – Slovenia și Germania – Polonia.

„Cred că am evoluat aproape de perfecțiune în faza de atac. Am reușit să înscriem foarte multe goluri. Spania are jucătoare valoroase, dar vom face totul ca să câștigăm”, a declarat interul dreapta din naționala Olandei, Laura van der Hejden.

Yvette Broch și Lois Abbingh, fosta jucătoare de la HCM Baia Mare, au fost principalele realizatoare pentru Olanda, cu câte șase reușite, atâtea puncte câte au acumulat și handbalistele lui Helle Thomsen în grupa principală I, în timp ce Serbia are trei puncte și nu mai are șanse la calificarea în semifinale.