EURO 2014 | Fenomenală. Paula Ungureanu a terminat meciul cu un procentaj de 51%. Reacția portarului după meci: „Am jucat numai cu forțele noastre”

Organizatorii partidei România – Spania (scor 22-20) au desemnat-o pe Cristina Neagu cea mai bună handbalistă în tabăra tricoloră la terminarea celor 60 de minute. Interul stânga a susținut însă după a doua victorie obținută de națională la Campionatul European de handbal feminin că premiul i s-ar cuvenit Paulei Ungureanu. De altfel, Cristina i-a și oferit portarului floarea pe care a primit-o la final, în semn de mulțumire pentru ajutorul oferit echipei.

Paula Ungureanu a făcut, luni după-miază, o partidă fenomenală, chiar pestea cea cu Ungaria, din urmă cu două zile. Cifrele vorbesc de la sine: 20 de mingi apărate din cele 39 expediate de Spania și un procentaj de 51%. Toată echipa i-a mulțumit la final portarului naționalei. „Paula ne-a dat aripi!”, a fost părerea unanimă a tricolorelor.

Paula, ai fost fenomenală și cu Spania, ai dat și aripi echipei. Cum ai trăit din poartă acest meci?
La intensitate maximă. A fost o primă repriză nu atât de reușită pe cât ne-am fi dorit, dar în a doua parte am demonstrat că avem valoare să fim acolo în top. Și merităm lucrul acesta, am jucat numai cu forțele noastre.

Ce reprezintă această victorie după ce la pauză ați fost conduse cu 5 goluri, iar în partea a doua ai primit 5 goluri în 30 de minute? Cel din ultima secundă nu a mai contat.
Ne bucurăm enorm că am câștigat, ne dă aripi pentru viitor și dorim să facem același meci bun, a doua repriză, și în meciul cu Polonia.

Care a fost diferența între cele două reprize?
Ne-am montat mai bine, a mers atacul, a intrat mingea în poartă și acolo cred eu că s-a făcut diferența.

Ce va fi cu Polonia?
Mergem numai și numai la victorie.

Vă gândiți și la o revanșă?
Nu ne gândim la revanșă, lăsăm revanșă pentru cine vrea răzbunare. Vom trata meciul la victorie.

Care a fost mesajul la pauză?
Nu știu, că nu am fost în vestiar. Nici nu am vorbit cu fetele când au revenit, am încercat să rămân concentrată pe treaba mea.

La 5 goluri mai credeați că puteți întoarce jocul?
Normal, suntem sportive de performanță și jucăm până în ultima secundă, un meci durează 60 de minute. Și trebuie să luptăm până la capăt, indiferent de rezultat sau de diferențe.

Ai călcat pe minge la o aruncare. Ai probleme?
Sper să nu am. M-a durut enorm, dar sper să fie OK.