Ele se vor bate pentru trofeu. S-a stabilit marea finală a Campionatului European

Echipa națională a Norvegiei a învins, vineri seară, scor 20-16, reprezentativa Franței, în a doua semifinală la Campionatul European din Suedia, disputată în Scandinavium Arena din Goteborg și va întâlni în ultimul act al competiției, Olanda.

Începutul de meci a aparținut echipei Franței, care a reușit să se desprindă, scor 6-3, după primele zece minute de joc, moment în care tehnicianul Norvegiei a solicitat time-out, iar jocul nordicelor s-a schimbat total. Campioana europeană și mondială a marcat de șapte ori consecutiv, în timp ce Franța nu a reușit să înscrie mai bine de 12 minute.

La pauză, scorul a fost 11-9 pentru Norvegia, însă repriza secundă a început mai bine pentru handbalistele antrenate de Olivier Krumbholz, care au restabilit imediat egalitate. Meciul a continuat sub semnul echilibrului până la scorul de 16-16, minutul 54.

Franța a avut o nouă cădere în joc, nu a reușit să profite de o superioritate numerică în ultimele cinci minute și, mai mult, nu a mai înscris până la final. Norvegia a profitat de erorile din jocul franțuzoaicelor și s-a impus cu 20-16, urmând a juca, duminică, finala Campionatului European, împotriva Olandei.

Va fi al treilea meci consecutiv între Norvegia și Olanda la o competiție majoră, în decurs de un an. În decembrie 2015, cele două formații au jucat finala Campionatului Mondial, câștigată de naționala lui Thorir Hergeirsson, cu 31-23. În vara acestui an, Norvegia și Olanda au disputat finala mică la Jocurile Olimpice de la Rio, iar câștig de cauză au avut tot nordicele, cu 36-26.

Nora Mork, cu șapte goluri, a fost cea mai bună marcatoare a norvegiencelor, urmată de Marit Frafjord, cu patru goluri. Din tabară franceză, s-a remarcat Alexandra Lacrabere, autoare a șase goluri.

Publicat: 16 12. 2016, 23:46
Actualizat: 17 12. 2016, 15:50