Egal pentru supraviețuire. Minaur Baia Mare a obținut un punct din partida cu elvețienii de la Kadetten. Peter Tatai a fost eroul meciului

Minaur Baia Mare a terminat la egalitate, scor 31-31, cu formația elvețiană Kadetten Schaffhausen, într-un meci din cadrul etapei a 3-a a Grupei D din Liga Campionilor. În urma acestui rezultat, campioana României a acumulat 3 puncte, fiind devansată de Skjern, Metalurg Skopje și Motor Zaporojie, care au adunat câte 4 puncte.

Aflată într-una din cele mai grele perioade din ultimii ani, Minaur Baia Mare a reușit să iasă cu capul sus dintr-o confruntare în care a trecut foarte des de la agonie la extaz și invers, în special în partea secundă. În prima repriză, echipa lui Lars Walther a părut cam apatică, evenimentele din ultimele zile consemnate la club, cu vizita procurorilor DNA fiind greu de uitat. Apărarea a fost depășită destul de ușor, iar Kadetten a deținut controlul. La pauză, elvețienii au intrat cu un avantaj de 2 goluri (scor 18-16), după ce au condus și la o diferență de 4 goluri (scor 15-11).

Peter Tatai a fost cam singurul om din tabăra băimăreană care și-a păstrat sângele rece și a făcut ce a știut mai bine, adică să apere! Tot portarul marghiar a dat și semnalul revenirii în partea a doua a jocului, prin câteva intervenții extraordinare. În primele 10 minute, Minaur a primit un singur gol, a marcat cinci, iar Sala Lascăr Pană a revenit la atmosfera de altă dată, a marilor meciuri. S-a jucat apoi cu garda jos, cele două formații s-au succedat la conducere, dar parcă tot Kadetten a avut un plus și a dat senzația că poate pleca cu victorie din Baia Mare.

Atunci când Minaur a avut cea mai mare nevoie de un salvator, la „înaintare” a ieșit tot Tatai, care a parat un 7 metri la 30-31, ulterior băimărenii au egalat prin Ivancsik, care a transformat sigur un 7 metri. Tot portarul maghiar a avut o intervenție de unu la unu cu un adversar în ultimul minut, astfel că Minaur a avut șansa unei victorii de suflet. Bera a trimis mingea în bară, astfel că partida s-a terminat egal, 31-31. Băimărenii s-au împăcat în final cu acest egal, rezultat care menține Minaur în cărți din toate punctele de vedere, în primul rând al performanței sportive.

Minaur Baia Mare – Kadetten Schaffhausen 31-31 (16-18)

• Tati,Pop -portari; Aflitulin 3, Ramba, Ivancsik 8, Bușecan, Ghiță 1, Fotache 1, Sadoveac 5, Karacic, Marta, Vilovski, Sabou, Ostroushko 8, Cristescu 1, Bera 4. Antrenor: Lars Walther

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 04 10. 2015, 19:57
Actualizat: 04 10. 2015, 20:01