Dunărea Brăila, victorie de prestigiu în European Handball League: 29-27 cu Fleury Loiret. Echipa lui Neven Hrupec putea câștiga și mai clar

Meciul de handbal feminin dintre HC Dunarea Braila si Fleury Loiret Handball, din grupele EHF European League, disputat la Sala Dunarea din Braila, duminica, 10 ianuarie 2021. © FOTO:Sorin Pana/Sport Pictures

Dunărea Brăila a luat un start perfect în European Handball Legaue, reușind să învingă Fleury Loiret cu scorul de 29-27 într-un meci din cadrul Grupei D, din care mai fac parte Siofok și Krasnodar.

Dunărea Brăila, victorie de prestigiu cu Fleury Loiret, 29-27

Fleury Loiret a venit la Brăila fără cea mai importantă jucătoare, Alexandra Lacrabere, preferând să o menajeze din motive medicale, iar Dunărea a profitat din plin de acest moment.

Reprezentanta României a controlat jocul de la un capăt la altul și putea să se impună și mai clar, dar a avut câteva fluctuații pe parcurs, atât în prima parte, cât și în repriza secundă. În primele 30 de minute, Brăila și-a creat un avantaj maxim de 5 goluri (scor 12-7), reușind să fie competitivă pe toate pozițiile, cu un plus pentru Maria Kanaval și Aneta Udrișitoiu. Adversarele au revenit însă în meci în numai 7 minute, după ce au redus handicapul la un gol (12-11).

© FOTO:Sorin Pană/Sport Pictures

După 15-13 la pauză, fetele pregătite de Neven Hrupec au apăsat din nou pe accelerație, iar la jumătarea reprizei au ajuns la un avantaj de 6 goluri, 23-17, pe care l-au „conservat” pentru câteva minute (28-22, min. 53). La acest scor, Fleury a reușit o altă serie de patru goluri consecutive, astfel că a aprins neașteptat finalul de joc.

Dunărea a avut însă o reacție promptă după această revenire a echipei oaspete, iar cu un gol marcat de Alina Czeczi în minutul 59 a reușit să se desprindă în învingătoare. Brăila s-a impus cu 29-27, astfel că a luat un start în Grupa D care îi oferă multe perspective frumoase.

Dunărea Brăila – Fleury 29-27 (15-13)

Kanaval 6, Dmitrovic 6, Sazdovska 4, Udriștioiu 4, Czeczi 3, Dache 2, Safta 1, Zamfirescu 1, Milic 1, Lima de Araujo 1 / Ondono 9, Rizo Gomez 5. Guialo 4, Sankhare 3, Begon 3, Chambonnier 1, Peillon 1, Kamdop 1

Ambele reprezentante ale României în European Handball League au debutat cu dreptul. Sâmbătă, Minaur a învins Storhamar cu scorul de 33-29 într-un joc din Grupa C.

Publicat: 10 01. 2021, 19:26
Actualizat: 10 01. 2021, 19:27