Dramatism la Paris! „Dubla” PSG – Vive Kielce în Liga Campionilor a făcut „toți banii”, calificarea în Final Four s-a decis în ultimele secvențe

PSG a avut 55 de minute de senzație cu Vive Kielce, în returul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal masculin, dar a ratat calificarea în Final Four. Victoria la nouă goluri diferență, scor 35-26, a fost insuficientă pentru prezența în „careul de ași” de la Koln.

În tur, polonezii au câștigat cu 34-24, PSG suferind o umilință cruntă, raportat la ce investiții a făcut în ultimii ani, cele mai însemnate din handbalul masculin. Dar vedetele echipei nu s-au dat bătute și au luptat în primul rând pentru onoare în partida retur. Parizienii au început tare, iar până la pauză au recuperat șapte goluri din handicap, 18-11.

Speranțele calificării s-au reaprins, PSG a continuat să-și împingă limitele, iar spre minutul 50 a „aruncat” sala în delir, după ce s-a desprins la 32-21. Polonezii au părut descumpăniți, dar nu au renunțat la luptă.

În minutul 56, s-a ajuns la scorul din tur, 34-24. Din acel moment, Kielce avea și va varianta unei înfrîngeri în deplasare la 10 goluri, pentru a spera la calificare. Hansen a văzut cartonașul roșu și toată încrederea gazdelor s-a zdruncinat. Oaspeții au marcat două goluri și au redus arena franceză la tăcere. Astfel, PSG rămâne acasă în acest an, în schimb, Vive Kielce s-a alăturat echipelor Veszprem, Vardar Skopje și FC Barcelona, calificare pentru Final Four.

Publicat: 05 05. 2019, 20:00
Actualizat: 05 05. 2019, 22:05