Doi cubanezi au calificat Qatar în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Handbal Masculin 2021. Cum arată tabloul spre finala de la Cairo, programată duminică

Qatar este ultima națională calificată în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Handbal Masculin 2021 din Egipt, după ce a învins Argentina cu 26-25, într-un joc din Grupa 2.

Qatar s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Handbal Masculin 2021

Înaintea ultimei zile în Main Round, două lucruri mai rămăseseră de stabilit, câștigătoarea Grupei 1 dintre Spania și Ungaria și a doua națională calificată din Grupa 2. În acest ultim caz, locul urma să fie disputat de Argentina, Croația și Qatar.

Spania și Ungaria aveau de ales pe ce culoar vor să meargă mai departe, cel al Norvegiei / Danemarcei ori al Franței. Selecționara iberică și-a dorit foarte mult să câștige acest meci, a învins Ungaria fără drept de apel, cu 36-28, astfel că a ales varianta nordică. Reprezentativa maghiară își va măsura, așadar, forțele în „sferturi” cu Franța. Tot în Grupa 1, Brazilia a învins Uruguay cu 37-17, în timp ce Germania și Polonia au remizat 23-23. Germanii au terminat în final pe locul 3 în grupă.

Adrenalina a fost în Grupa 2, acolo unde ordinea șanselor de calificare era următoarea: Argentina, Croația, Qatar. Plecată la start cu șansa a treia, reprezentanta Asiei a răsturnat toate pronosticurile. Avea nevoie de victorie cu Argentina, revelația de până azi a turneului final, apoi să aștepte o victorie a Danemarcei în ultimul meci al zilei. Qatar și-a făcut treaba, reușind să obțină victoria la capătul unui meci foarte intens.

Sud-americanii au condus cu 7 goluri diferență în prima repriză, cu 11-4, dar cubanezii Frankis Marzo și Rafael Capote au dus Qatarul în spate, au combinat 14 goluri, și au reușit să întoarcă rezultatul. Selecționata condusă de Valero Rivera a câștigat în cele din urmă cu 26-25. Calificarea în sferturile de finală a obținut-o însă mai târziu, după ce Danemarca a zdrobit Croația cu 38-26.

Într-un alt joc din Grupa 2, Japonia a învins Bahrain cu 29-25.

Tabloul sferturilor de finală arată astfel:

• Danemarca – Egipt
  • Suedia – Qatar
  • Spania – Norvegia
  • Franța – Ungaria

Toate meciurile sunt programate în 27 ianuarie.

În semifinale, împerecherea se va face astfel:

• Danemarca / Egipt – Spania / Norvegia
  • Suedia / Qatar – Franța / Ungaria

Semifinalele se desfășoară în 29 ianuarie. Finalele vor avea loc duminică, 31 ianuarie, la Cairo.

Publicat: 25 01. 2021, 23:07
Actualizat: 25 01. 2021, 23:14