Dinamo își repară moralul pe spatele Potaissei Turda. Roș-albii au câștigat cu 26-20 și speră că au depășit pasa proastă

Dinamo a pornit în actuala ediție a Ligii Naționale masculine la handbal cu pretenții de podium, dar s-a trezit la jumătatea turului că este mai aproape de retrogradare decât de primele locuri. Eșecul cu CSM București din etapa a treia, plus câteva accidentări la piesele de bază au destabilizat echipa pentru următoarele jocuri. Roș-albii și-au revenit abia în etapa a opta, miercuri, când s-au impus cu 26-20 (13-11), pe teren propriu, în fața echipei Potaissa Turda. Chiar și în această partidă Dinamo a avut câțiva absenți, iar doi-trei handbaliști au jucat cu infiltrații.

Dinamo nu a început jocul strălucit. Ardelenii au condus cu 3-1 și 6-4, „câinii” au revenit până la 7-6, dar oaspeții s-au desprins din nou la 10-9. A fost ultima dată când au avut avantaj pe tabelă. Ion Mocanu, antrenorul dinamoviștilor, l-a trimis în poartă pe Makaria, care a prins o zi mare, apărarea a început să funcționeze din ce în ce mai bine, iar pe finalul primei reprize gazdele s-au desprins la 13-11. Momentele bune de joc ale dinamoviștilor au continuat și în repriza a doua. Fără ca meciul să aibă un ritm alert, „alb-roșiii” s-au distanțat încet și sigur până la nouă goluri (25-16), pentru ca finalul să-i găsească învingători detașați, cu 26-20. „Este o victorie mare, de moral, pe care am așteptat-o. Avem zece zile de pauză în care sperăm să-l recuperăm și pe Vrankovic, mai sunt de pus la punct câteva lucruri și sper să arătăm din ce în ce mai bine. Față de ultimele meciuri s-a simțit un plus de ambiție, de atitudine din partea băieților”, a declarat antrenorul Ion Mocanu. Dinamo a urcat pe locul 7 în clasament, cu 10 puncte din șapte meciuri, în timp de Potaissa Turda este pe poziția a noua, cu 9 puncte (din 8 jocuri).

Marcatori: Asoltanei 5, Chiruț 5, Nițu 5, Ragot 4, Șandru 3, Savenco 2,  Mocanu 1, Răpciugă 1 (Dinamo), respectiv R. Marian 4, Adomnicăi 4, Cîmpan 3, Lazăr 2, Cântec 2, Ștef 1, Dediu 1, Pavel 1, Savic 1, Mureșan 1.

Publicat: 08 10. 2014, 22:51
Actualizat: 08 10. 2014, 22:56