Dinamo, egal dramatic în Danemarca la handbal masculin! Meci nebun cu 76 de goluri marcate în partida de Liga Campionilor cu GOG Handbold

Dinamo Bucureşti, campioana României la handbal masculin, a remizat joi seara, în deplasare, cu formaţia daneză GOG, scor 38-38 (20-21), în al doilea meci din grupa A a Ligii Campionilor.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Akimenko 7 goluri şi Kukic 6, iar de la gazde s-au remarcat Pytlick şi Madsen, cu câte 9 reuşite.

Roș-albii au revenit de la 21-27, iar cu un minut de final elevii lui Xavi Pascual conduceau cu 38-37.

Xavi Pascual a fost nemulțumit de calitatea arbitrajului, gesticulând mai mereu. Interesant a fost faptul că, după fiecare gol marcat, se auzea melodia formației O-Zone – Dragostea din Tei.

De la bucureșteni a lipsit Valentin Ghionea, rămas acasă din cauza unei mici probleme medicale (s-a resimțit după jocul cu Magdeburg).

Este primul punct în grupa A pentru Dinamo, care a pierdut prima partidă, cu SC Magdeburg, scor 28-30, pe teren propriu.

Pentru dinamoviști urmează partida de pe teren propriu cu CSM Focșani, de la ora 18:00, în etapa a 5-a a Ligii Naționale.

În etapa următoare, Dinamo Bucureşti va juca tot în deplasare, în 28 septembrie, cu Veszprem.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.

Publicat: 22 09. 2022, 21:36