Dinamo, ce performanță! Campioana a bătut-o pe rivala Steaua la Constanța și a câștigat și Cupa României

Handbalistii dinamovisti Valentin Ghionea si Razvan Gavriloaia se bucura dupa meciul de handbal masculin dintre Dinamo Bucuresti si Lomza Vive Kielce, contand pentru Liga Campionilor, desfasurat in Sala Dinamo din Bucuresti, joi 16 septembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Dinamo a reușit iar eventul pe plan intern la handbal masculin, după ce a câștigat și Cupa României.

La Constanța, „dulăii” au învins-o doar la un gol pe rivala Steaua, scor 24-23, după un final pe muchie de cuțit, în care au rămas cu un om în minus. Astfel, Steaua rămâne cu nouă trofee în Cupa României (1981, 1985, 1990, 1997, 2000, 2001, 2007, 2008, 2009).

În semifinale s-au înregistrat rezultatele: Dinamo Bucureşti – Minaur Baia Mare 33-23 şi HCDS Constanţa – Steaua Bucureşti 22-25.

Dinamo – Steaua 24-23. „Dulăii” au câștigat și Cupa României

Mare favorită în finala Cupei României, Dinamo a trăit periculos în derby-ul cu Steaua: deși a avut la pauză un avantaj de patru goluri, campioana a bătut la un singur gol diferență: 24-23.

Steaua a înscris nu mai puțin de 16 goluri în repriza secundă, dar n-a putut marca în ultimele secvențe, atunci când a avut atacul, iar Dinamo era în inferioritate numerică. „Dulăii” au rezistat eroic, evitând prelungirile în partida de la Constanța.

Pentru Dinamo au marcat Raul Campos Nantes 7 goluri, Mamdouh Shebib 6, Nicuşor Negru 2, Vali Ghionea 2, Eduardo Gurbindo 1, Alex Garcia 1, Dan Racoţea 1, Octavian Bizău 1, Javier Humet 1, Robert Militaru 1, Ahmed Nasralla Khairi 1. Golurile Stelei au fost reuşite de Andrei Mihalcea 7, Dragoş Hanţaru 5, Gabriel Burlacu 4, Sabin Constantina 3, Ciprian Şandru 2, Nemanja Grbovic 2.

Sigură de primul loc în campionat, Dinamo este practic în vacanță înaintea ultimului meci al sezonului, cel de la Suceava.

În sezonul viitor, Dinamo este din nou mare favorită la obținerea trofeelor pe plan intern, iar obiectivul este trecerea de faza grupelor în Liga Campionilor.

Publicat: 15 05. 2022, 19:49
Actualizat: 16 05. 2022, 01:12