Dinamo, calificare în stil de mare echipă în sferturile EHF European League! Campioana României își știe deja viitoarea adversară

Javier Humet Gaminde și William Bogojevic în meciul de handbal masculin dintre CS Dinamo București si Bjerringbro-Silkeborg, contând pentru EHF EUROPA LEAGUE 2023/24, desfășurat in Sala Dinamo din București, marți 26 martie 2024. © FOTO: Mihai NEACSU/SPORT PICTURES

Dinamo s-a calificat până la urmă fără probleme în sferturile EHF European League, după ce roș-albii au reușit să o elimine pe Silkeborg.

Campioana României s-a impus cu scorul de 27-24, după ce reușise să se impună și pe teren propriu, la trei goluri diferență.

Dinamo, la un singur pas de sferturile EHF European League

Dinamo a controlat cât se poate de clar prima repriză a meciului cu Silkeborg, iar la pauză avansul a fost unul considerabil: 16-8.

A urmat însă o cădere neașteptată în repriza secundă, danezii s-au apropiat la două goluri diferență, însă Xavi Pascual a reglat lucrurile din mers, iar Dinamo a evitat chiar și eșecul. Astfel, s-a calificat cu o dublă victorie mai departe, contribuind și la coeficientul de țară.

Akimenko a fost cel mai bun om al lui Dinamo, izbutind să marcheze șapte goluri pe terenul celor de la Silkeborg.

Un merit important în succesul „dulăilor” l-a avut și sârbul Cupara, cel care a făcut un nou meci excepțional în poarta lui Dinamo.

Pentru Dinamo urmează acum dubla cu o altă formația din Danemarca! Echipa lui Xavi Pascual o va întâlni pe Skjern, iar prima manșă urmează să se dispute la București.

Meciurile cu Skjern se vor juca pe 23 și 30 aprilie.

Obiectivul lui Dinamo este prezența în Final Four-ul de la Hamburg

Obiectivul lui Dinamo, stabilit încă de la startul acestei competiții, este prezența între cele mai bune patru echipe. Acolo poate da iar peste Sporting, care s-a calificat direct în sferturi după ce a încheiat pe primul loc în grupa „dulăilor”.

Final Four-ul din acest an va avea loc în Germania, la Hamburg.

Câștigătoarea trofeului este Fuchse Berlin, fosta adversară a lui Dinamo din acest sezon european.

Publicat: 02 04. 2024, 21:24
Actualizat: 02 04. 2024, 21:53