Dinamo București – Dunărea Călărași, ultimul sfert de finală din Liga Națională de handbal

Dunărea Călărași, echipa antrenată de selecționerul Aihan Omer, a prins ultimul loc de play-off în Liga Națională masculină de handbal, în ciuda înfrângerii, în deplasare, scor 30-37, cu HC Vaslui, în ultima etapă a sezonului regulat.

Campioana României din sezonul trecut, Minaur Baia Mare a ratat locul 8 și implicit, calificarea în play-off-ul Ligii Naționale masculine de handbal, după remiza, pe teren propriu, 25-25, cu HC Adrian Petrea Reșița. Formația oaspete a condus la pauză cu 12-11, chiar dacă Minaur a început mai bine meciul și avea două goluri în minutul 20. Chiar dacă jocul nu avea nicio miză pentru reșițeni, handbaliștii antrenați de Adrian Petrea nu au depus armele în repriza secundă. S-a terminat 25-25, iar Minaur Baia Mare, formație care se confruntă cu mari dificultăți financiare, a încheiat sezonul regulat pe locul 9 și va evolua în play-out.

Dunărea Călărași avea două puncte avans față de Minaur Baia Mare înaintea meciului din ultima etapă cu HC Vaslui. Handbaliștii pregătiți de Aihan Omer au evoluat slab în deplasarea din Moldova și au fost învinși cu 37-30. Cu toatea acestea, echipa Dunărea Călărași a primit o mână de ajutor din partea formației HC Adrian Petrea Reșița, care a remizat cu Minaur Baia Mare și, astfel, Dunărea Călărași a ocupat ultima poziție care asigura calificarea în play-off și va întâlni, în sferturile de finală, liderul sezonului regulat, echipa Dinamo București.

Sferturile de finală se vor juca în sistemul „două din trei”. Primul meci se va disputa pe terenul echipei care a terminat mai jos în clasament la finalul sezonului regulat, în timp ce, următoarele două meciuri se vor juca pe terenul formației favorite la califcarea în semifinale.