Dinamo București a luat tot! Gruparea din Ștefan cel Mare a realizat „eventul”, după ce a cucerit și Cupa României: 27-20 în finala cu Dobrogea Sud Constanța

Meciul de handbal masculin dintreCS Dinamo si AHC Dobrogea din finala mare a Cupei Romaniei, disputat la Sala Polivalenta din Bucuresti, duminica, 30 mai 2021. EDUARD VINATORU / MEDIAFAX FOTO

Dinamo București a luat tot în România în acest sezon. După un titlu câștigat fără emoții în Liga Zimbrilor, gruparea din Ștefan cel Mare a cucerit și Cupa României.

În finala turneului Final Four din Sala Polivalentă, Dinamo a învins HC Dobrogea Sud Constanța cu 27-20.

Steaua a terminat pe locul 3 în cadrul turneului Final Four, după ce a învins CSM Bacău cu scorul de 31-28 în finala mică.

Dinamo București a terminat în forță sezonul 2020-2021, cu cea mai clară victorie din ultima lună și jumătate. Succesul cu Dobrogea Sud i-a adus și al treilea trofeu, Cupa României. Tot în acest sezon a mai cucerit Supercupa României și mai ales titlul în Liga Zimbrilor.

Constanța i-a dat însă o replică puternică în primele 30 minute, în special cu ajutorul portarului Dan Vasile, care a făcut adevărate minuni. De altfel, până în minutul 15, „delfinii” au avut și inițiativa și s-au desprins la 7-5. A fost momentul în care Constantin Ștefan a solicitat time-out și le-a cerut jucătorilor săi în primul rând să se liniștească.

Constantin Ștefan și-a trecut în cont trei trofee în acest sezon cu Dinamo. EDUARD VINATORU / MEDIAFAX FOTO

Momentul de odihnă i-a prins bine echipei Dinamo, pentru că a egalat imediat la 7-7, apoi a preluat și inițiativa jocului.

Dinamo a marcat 18 goluri cu linia de 9 metri

Aflat la ultimul joc în tricoul lui Dinamo București, Ante Kuduz a ținut să-și la revedere în cel mai mod posibil. Iar croatul și-a pus serios amprenta pe joc. De altfel, campioana României a avut o linie de 9 metri într-o zi de grație, pentru că Amine Bannour și Tudor Botea au ținut pasul cu Kuduz. Împreună, cei 3 jucători au înscris nu mai puțin de 18 goluri din cele 27 ale echipei.

Dan Vasile a limitat diferența până la pauză, 10-13, dar în partea secundă nu a mai fost ajutat la fel de mult de defensivă. Problemele Constanței au fost însă în special în atac. Până spre sfârșitul jocului, doar 5 componenți ai echipei reușiseră să marcheze goluri. De asemenea, Vitaly Komogorov nu a mai prins ziua de ieri cu Steaua, când a înscris 10 goluri.

Dinamo a controlat cu autoritate reprize secundă și nu a oprit motoarele până la final. Drept dovadă că antrenorul Constantin Ștefan nu a făcut schimbări în echipă nici când diferența a ajuns la 6 goluri, în minutul 55 (scor 24-18). La final, campionii s-au impus cu 27-20, astfel că au realizat un nou event, după o pauză de 4 ani.

Dinamo – HC Dobrogea Sud Constanța 27-20 (13-10)

Heidarirad, Missaoui, Lazăr; Dima, Hebo, Botea 3, Bannour 8, Ghionea 2, Asoltanei 2, Negru, Gavriloaia 1, Kuduz 7, Mousavi 1, Shebib 3, Szasz, Hanțaru

Iancu, Vasile; Nistor 5, Andrei 2, Chikovani, Ilie 1, Ignat 3, Stănescu, Chiuffa 1, Nikolic 5, Ostace, Simovic, Komogorov 3, Bruj, Susanu, Buricea

Dinamoviștii i-au dedicat acest succes lui Javier Humet, care a suferit o adevărată tragedie în această perioadă. Mai mult, Amine Bannour a făcut un gest superb. A împărțit trofeul de cel mai bun inter dreapta al Cupei Romaniei cu Javier Humet.

Ante Kuduz a fost desesmnat MVP-ul turneului Final Four.

Fotografii: EDUARD VÎNĂTORU / MEDIAFAX

Publicat: 30 05. 2021, 17:06
Actualizat: 30 05. 2021, 17:44