Dinamo București a învins Sporting Lisabona cu 32-31 într-un meci restanță din Grupa B în European Handball League

Mohamed Shebib Ashem Mamdouh si Amine Bannour in meciul de handbal masculin dintre Dinamo Bucuresti si Sporting Club Portugal, contand pentru EHF European League, desfasurat fara spectatori in Sala Dinamo din Bucuresti, marti 20 octombrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Dinamo București a învins Sporting Lisabona cu 32-31 într-un meci restanță din Grupa B în European Handball League. Reprezentanta României mai are un joc în deplasare cu Tatran Presov (Slovacia), înainte de a-și termina aventura europeană în acest sezon.

Cu câteva ore mai devreme înaintea jocului de la Lisabona, Dinamo a pierdut orice șansă de calificare în optimile de finală, după ce partida Sporting Lisabona – Fuchse Berlin, restanță din etapa a 3-a, a fost omologată cu 10-0 la „masa verde”.

Clasamentul înaintea ultimelor jocuri este: Fuchse – 12p, Nimes – 11p, Sporting – 10p, Kristianstad – 10p, Dinamo – 7p, Tatran Presov – 4p.

Partida a început cu un minut de reculegere în memoria lui Alfredo Quintana, portarul echipei FC Porto, decedat azi la vârsta de 32 de ani.

Conaționalul său, Pedro Veitia Valdez a fost omul începutului de joc, reușind să marcheze 3 goluri în primele 8 minute, prin care Sporting a luat un avans de două goluri, 4-2. De la acest scor, Dinamo a preluat controlul total al jocului. Dragoș Hanțaru a fost surpriza pregătită de Constantin Ștefan, interul stânga reușind să-și pună amprenta pe prima repriză. Reprezentanta României a trecut în avantaj în minutul 13 la 6-5, iar până la pauză s-a desprins la 5 goluri diferență, 17-12. Deja calificată în „optimi”, Sporting nu a mai părut la fel de conectată la joc ca în partida tur, iar Dinamo a reușit să înscrie multe goluri ușoare, pe contraatac, capitol la care a excelat Răzvan Gavriloaia.

La începutul reprizei a doua, dinamoviștii au atins diferența maximă, de șase goluri (19-13), după ce același Dragoș Hanțaru a înscris al patrulea său gol. La acest rezultat și trupa din Ștefan cel Mare s-a mai relaxat. A văzut și o eliminare de 2 minute la Savenco, iar jocul s-a „câinilor” s-a dereglat, permințând gazdelor să revină și să egaleze la 22-22 în minutul 46.

Mohamed Shebib Ashem Mamdouh s-a numărat printre remarcații jocului © FOTO:Răzvan Păsărică/SPORT PICTURES

Dinamo a ținut însă să câștige acest meci și a trimis forțe proaspete pe teren în ultima parte a jocului, pe Javier Humet, Valentin Ghionea și Alexandru Asoltanei. Cei trei jucători plus Mamdouh Shebib aveau să-și readucă echipa la conducere. Băieții lui Constantin Ștefan s-au desprins iar la 3 goluri în câteva rânduri, dar la final au obținut o victorie la limită, cu 32-31. Revanșa după eșecul din tur a fost luată, dar lusitanii sunt cei care merg mai departe.

Sporting Lisabona – Dinamo București 31-32 (12-17)

Valdez 7, Tavares 6, Ribeiro 5, Salvador 4, Schongarth 3, Djukic 3, Rocha 2, Ramires 1 / Hanțaru 5, Gavriloaia 5, Bannour 4, Mamdouh 4, Ghionea 3, Hebo 3, Asoltanei 3, Humet 2, Negru 2, Botea 1

Publicat: 26 02. 2021, 23:17
Actualizat: 26 02. 2021, 23:38