Dinamo – Aalborg 28-25! „Câinii” rămân în cursa de calificare pentru sferturile Cupei EHF

Dinamo București a învins, la Buzău, pe Aalborg, cu 28-25, în grupa A din Cupa EHF la handbal masculin. Cu acest succes, bucureștenii au șanse mari la calificarea în sferturile competiției.

După egalul din Danemarca din urmă cu o săptămână, Dinamo București a obținut o victorie ce o menține în cărțile calificării pentru un loc în sferturile de finală. Handbaliștii pregătiți de Eliodor Voica și Sebastian Bota au condus ostilitățile în prima repriză, pe care au încheiat-o cu un avantaj de cinci goluri, 17-12. Repriza secundă a aparținut tot dinamoviștilor, chiar dacă Aalborg a încercat să reducă diferența. S-a terminat 28-25, iar după acest succes, Dinamo București acumulează 5 puncte și este pe locul doi în grupa A, în spatele germanilor de la Magdeburg.

Următorul joc al alb-roșiilor va avea loc, pe teren propriu, pe 20 martie, în compania spaniolilor de la Granollers.

Publicat: 05 03. 2016, 19:45
Actualizat: 20 09. 2022, 11:47