Dinamo a pierdut primul meci în Liga Campionilor. Timp de 45 de minute, campioana României a jucat fără apărare

• Dinamo București a pierdut primul meci în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin, după ce a cedat cu 34-32 partida din deplasare cu ABC Braga. Campioana României a jucat destul de haotic, timp de 45 de minute apărarea fiind inexistentă.

Echipa pregătită de Eliodor Voica a intrat într-o pasă neagră după succesul extraordinar din Liga Campionilor cu Motor Zaporojie, consemnat în 29 septembrie (scor 35-31), din care nu a reușit să iasă nici în jocul din Portugalia. De atunci, echipa a mai învins doar CSU Suceava, la limită, cu 29-28. Și în meciul jucat la Braga, principala problemă a lui Dinamo a fost apărarea. Gazdele au sesizat punctele slabe ale lui Dinamo, iar pe o circulație rapidă a mingii au reușit în dese rânduri să ajungă în fața porții. Braga a marcat multe goluri cu extremele, prin pătrunderi sau pe contraatac, pentru că și replierea a fost o problemă alarmantă pentru Dinamo. Astfel, după numai 17 minute de joc, campioana Portugaliei conducea cu 12-8.

De la mijlocul primei reprize, în scenă a intrat iranianul Sajad Esteki, care a luat jocul pe cont propriu. În numai 15 minute, interul stânga a marcat nu mai puțin de 8 goluri. Ajutată și de portarul Ionuț Irimuș pe finalul primei reprize, cu trei intervenții consecutive, Dinamo a intrat totuși la egalitate la cabine, scor 18-18.

În repriza a doua, Dinamo a preluat și conducerea, dar numai pentru 3 minute (20-19). Băieții lui Eliodor Voica au continuat să-și piardă luciditatea, iar în următoarele două minute și jumătate au primit patru goluri consecutive! Apărarea a continuat să fie inexistentă, iar Braga a atins diferența maximă în minutul 39, scor 26-21. Practic, în primele 9 minute de la reluare, Dinamo a primit 8 goluri, precum o echipă de duzină.

Singurul care a ținut steagul sus a fost Ionuț Irimuș, care a început să adune paradă după paradă. Portarul și-a obligat practic coechipierii să facă și ei eforturi în defensivă și să mai strângă rândurile. Braga a mai obosit, iar Dinamo a reușit să reducă diferența la 29-30, minutul 51. Ionuț Irimuș le-a demonstrat coechipierilor că se poate și a scos și o aruncare de la 7 metri, dar probleme au fost și în atac. Deși a avut șansa egalării, campioana României nu a izbutit acest lucru. Gazda a profitat din nou de greșeli, a alergat mai mult și a scăpat în învingătoare pe final: scor 34-32. Dinamo București a suferit, așadar, prima înfrângere în Liga Campionilor și pare ușor în degringoladă.

Braga – Dinamo 34-32 (18-18)

H. Gomes 1 gol, Ribeiro – portari; Rocha 2, Marques 2, Branquinho 3, M. Pereira 2, Spinola, Andrade 6, Martins 5, N. Pereira 6, Goncalves, A. Gomes 7, Abuqueque, Silva. Antrenor: Armando Fernandes

Irimuș, Grigoraș – portari; Capotă 1, S. Esteki 11, Asoltanei 2, Cîmpan, Șania 2, Mironescu, Savenco 3, Ragot 3, Șandru, A. Esteki 1, Mocanu 2, Bera 1, Vrankovic 4, Mousavi 2. Antrenor: Eliodor Voica

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 15 10. 2016, 21:04
Actualizat: 15 10. 2016, 21:08