Dinamo a pierdut orice șansă de calificare în play-off-ul Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă din start de Motor Zaporojie

Dinamo București a făcut cel mai slab meci în Liga Campionilor și a pierdut la scor partida cu Motor Zaporojie, 35-27, din cadrul etapei a 8-a a Grupei C. Campioana României a irosit astfel orice șansă să mai prindă play-off-ul.

Partida desfășurată la Harkov a avut caracter decisiv pentru formația bucureșteană, care rămânea în bătălia pentru locul 2 doar cu cele 2 puncte. Dar Dinamo a arătat ca o echipă pierdută încă de la începutul jocului. După numai 4 minute de joc, Motor Zaporojie conducea deja cu 4-0, profitând din plin de neatenția adversarilor în atac. O diferență care era deja importantă și pentru care trebuia depuse niște eforturi pentru a fi remontată. Dar băieții lui Eliodor Voica nu au putut stăvili iureșul gazdelor. Din contră, campioana Ucrainei a avut nevoie de 10 minute pentru a ajunge la o diferență de 7 goluri (9-2), de 15 minute pentru a ajunge la 9 goluri (13-4) și 25 de minute pentru o diefrență formată din două cifre (19-9). Multe goluri ale gazdelor au fost simple, cu ajutorul contraatacului.

Nici după pauză, Dinamo nu s-a regăsit, iar diferența a crescut și mai mult, până la 27-14 (min. 42). Din victoria magistrală obținută în tur (scor 35-31) au mai rămas doar amintirile, pentru că echipa a pierdut mult din forma arătată la vremea respectivă. Pentru că e greu de crezut că doar revenirea lui Pukhouski a schimbat atât de radical raportul de forțe. De la 13 goluri, nici gazdele nu au mai forâat, astfel că bucureștenii au mai redus din proporțiile scorului până la final: 27-35.

Următoarele meciuri în Liga Campionilor, cu Braga și Besiktas, sunt doar de palmares. Dinamo se poate axa de acum doar pe competițiile interne, unde probabil va încerca să revină din nou în cupele europene.

Motor Zaporojie – Dinamo 35-27 (19-10)

Kireev, Komok – portari; Zhukov 2, Buinenko, Kubatko 3, Malasinskas 4, Gunko, Denysov 1, Doroshchuk, Kozakevych 3, Kalarash 4, Zhuk, Soroka 6, Burka, Shelmenko 4, Pukhouski 8. Antrenor: Mykola Stepanets

Irimuș, Grigoraș – portari; Capotă, S. Esteki 11, Asoltanei 2, Cîmpan 1, Șania, Mironescu, Savenco 1, Ragot 1, Șandru 1, A. Esteki 6, Mocanu 1, Bera, Vrankovic 2, Mousavi 1. Antrenor: Eliodor Voica

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 26 11. 2016, 17:37
Actualizat: 26 11. 2016, 18:44