Dinamo a cedat! Trupa din Ștefan cel Mare nu și-a recuperat punctele în Franța, iar calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor este tot mai greu de realizat

Dinamo București a pierdut cu 26-24 (12-12) partida retur cu Nantes în Grupa D a Ligii Campionilor, desfășurată în deplasare, iar calificarea în play-off este tot mai îndepărtată.

• Clasament Grupa C: 1. Nantes – 11 p, 2. Motor Zaporojie – 7 p, 3. Besiktas – 7 p, 4. Dinamo – 4 p, 5. Braga – 4 p, 6. Holstebro – 3 p.

Cu puțin înaintea startului, Dinamo a primit o veste foarte bună din Danemarca: Holstebro a învins Besiktas cu 29-25, astfel că un rezultat pozitiv în Franța, chiar și un scor de egalitate, ar fi însemnat un pas mare de a reveni în bătălia pentru locul 2. Ba mai mult, Nantes a devenit și mai relaxată în Grupa D, locul 1 ocupat după 5 etape nefiind pus deloc în pericol.

Două ratări ale lui Cîmpan din extrema dreaptă au fost speculate rapid de Nantes în debutul jocului, care s-a desprins la 5-2 (min. 9). Dar Dinamo a avut tonus și a revenit rapid pe tabela de marcaj. Sajad Esteki a fost și de această dată omul care a făcut diferența de la mare distanță, fiind însă bine susținut și de francezul Ragot, care și-a continuat evoluția bună din campionat cu HC Odorhei. După patru minute, băieții lui Eliodor Voica au egalat la 5-5, iar mai apoi au trecut în față la 9-8 (minutul 20). Interesant, campioana României a preluat avantajul la primul moment de inferioritate al jocului, după o eliminare de 2 minute la Mousavi. Toate golurile din acțiune au fost marcate de linia de 9 metri.

Dinamo a stat tot mai bine în apărare, iar portarul Ionuț Irimuș a început să scoată minge după minge, însă atacul nu a fost ajutat și de extreme, care au ratat alte mingi din situații clare, prin Mironescu și Bera. Dinamo a avut mai multe șanse să se deprindă în prima repriză, dar ratările din situație de unu la unu, șapte la număr, au ținut-o pe loc. Ragot a irosit la rândul lui două aruncări de la 7 metri și toată munca lui depusă în primele 20 minute a fost pusă oarecum în umbră. Cele două formații au intrat astfel la egalitate la cabine.

Ionuț Irimuș a încheiat la înălțime repriza și a început-o la fel. Cu trei intervenții consecutive, bonusul fiind o aruncare de la 7 metri,  portarul a dat forță echipă, exploatată la maximum de Sajad Esteki, imperial și în debutul părții secunde. Dinamo s-a desprins la 16-13 în minutul 38 și a început să dea senzația că este în stare să facă un rezultat mare.

Gazdele au reacționat imediat cu un time-out, iar după ce au revenit în teren au restabilit egalitatea în numai 3 minute (17-17). Cu excepția ratărilor din situații clare, Dinamo a făcut un meci perfect în atac și a irosit numai două mingi. Din momentul în care a fost însă egalată, campioana României și-a pierdut din luciditate. Pe rând, toată linia de 9 metri, Șandru, Vrankovic și A. Esteki, a irosit mingi importante, iar efectele au fost negative. Cum extremele nu prea au ajutat în acest joc, toată baza a rămas în linia de 9 metri, dar francezii au început să o anihilieze, i-au forțat pe dinamoviști să greșească și au iuțit ritmul în atac. Extrema dreaptă Balaguer a ajuns mai mereu în situația de a se afla față în față cu Irimuș și nu a irosit nimic. Astfel, Nantes s-a desprins încet, dar sigur, până a ajuns la 26-21 în minutul 58. Soarta jocului a fost pecetluită, astfel că francezii nici nu au mai fost interesați de diferența finală, ci doar de cele două puncte.

Dinamo a încheiat partida cu 3 goluri consecutive (26-24), dar și cu șanse tot mai mici de a depăși faza grupelor.

Nantes – Dinamo 26-24 (12-12)

Dumoulin, Siffert – portari; Gharbi, Claire 5, Nyateu 3, Klein 3, Buric, Tournat, Feliho 1, Derot 2, Matulic 1, Delecroix, Gurbindo 1, Balaguer 9, Pechmalbec 1, Scott. Antrenor: Thierry Anti

Irimuș, Grigoraș – portari; Capotă, S. Esteki 8, Asoltanei, Cîmpan, Șania, Mironescu 1, Savenco, Ragot 4, Șandru 1, A. Esteki 2, Mocanu, Bera 3, Vrankovic 4, Mousavi 1. Antrenor: Eliodor Voica

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 13 11. 2016, 19:58
Actualizat: 13 11. 2016, 22:57