Dinamo, 52 de goluri marcate în debutul grupelor EHF European League la handbal masculin! A umilit-o pe campioana Bosniei! Victorie mare pentru CSM Constanța în Ungaria

Echipa de handbal masculin Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, campioana Bosniei Herţegovina, HRK Izvidac, scor 52-24 (27-7), în primul meci din grupa G a European League.

Au înscris goluri Akimenko 11 goluri, Pascual 6, Kuduz 6, pentru Dinamo, respectiv Pavlovic 6, Odak 5, pentru HRK Izvidac.

Fuchse Berlin, în celălalt meci al grupei, a învins-o pe Chambery Savoie, scor 24-22.

Campioana României va juca următoarea partidă în deplasare, cu Chambery Savoie, în 24 octombrie.

CSM Constanța a evoluat, în premieră, în grupele EHF European League și a reușit o victorie importantă. A trecut cu scorul de 29-24 pe Tatabanya (Ungaria), asta după ce s-a calificat în grupe eliminând în turul preliminar finalista ediției precedente, Fraikin Granollers.

Sporting Lisabona a încins pe Glogow cu 37-20 în aceeași grupă.

Cine este Tatabanya din Ungaria

Tatabanya a câștigat 4 titluri și două cupe în Ungaria, în anii ‘70, a jucat semifinală în Cupa Cupelor (1979) și sfert de finală în Cupa Campionilor (1980). Sfertfinalistă în Cupa EHF, în 2017 și 2019, Tatabanya s-a oprit în grupele European League, în 2020.

Cele mai multe goluri le-au marcat Maras 6 goluri, Juhasz 5, Ancsin 5, Alvarez 5, pentru gazde, respectiv Aliohin 5, Komogorov 5, Ravnic 4, pentru CSM Constanţa.

După trei tentative ratate, în fața lui Sporting (2020), Plock (2021) și Chambery (2022), Constanța obține calificarea, în premieră, în grupe. George Buricea, antrenorul de azi, a fost în teren pentru Constanța la cea mai bună performanță din istorie, în 2014, când HCM a jucat Final 4 în Cupa EHF, la Berlin.

Publicat: 18 10. 2023, 06:27
Actualizat: 18 10. 2023, 06:33