Derby-ul Ardealului s-a încheiat nedecis. HC Odorhei a egalat Potaissa Turda în ultima secundă, într-o partidă în care ambele formații ar fi meritat trei puncte

Un meci al rivalităților, HC Odorhei – Potaissa Turda, s-a încheiat la egalitate, scor 31-31 (14-12), în cadrul etapei a 6-a în Liga Zimbrilor la handbal masculin. Gazdele au smuls un punct în ultima secundă, după ce a transformat prin Mihalcea o aruncare de la 7 metri.

HC Odorhei și Potaissa Turda s-au întâlnit pentru prima dată în acest sezon, după bătălia din play-off, de la sfârșitul sezonului trecut, câștigată de reprezentanta județului Cluj. Jocul s-a desfășurat pe teren neutru, la Miercurea Ciuc, întrucât sala din Odorheiu Secuiesc a fost ocupată cu un târg. Iar statutul de derby al Ardealului a fost respectat!

Cele două formații au oferit o partidă spectaculoasă, cu răsturnări de situație. Potaissa a început mai bine partida și s-a desprins la 2-0, dar gazdele au răspuns devreme cu un joc de contraatac bine articulat și s-au desprins la rândul lor la 4 goluri (8-4, min. 16). HC Odorhei a speculat foarte bine și o superioritate numerică, în urma unei eliminări văzute de Savic în minutul 12. Turda a avut reacție și a revenit în joc la fel de repede (scor 9-10, min. 23). Horațiu Gal și-a suprins adversara cu transformarea unui al doilea jucător în pivot. Rotaru și Pavel s-au trezit singuri pe semicerc și au înscris fără probleme. Până la pauză nu s-a mai consemnat nimic important, gazdele intrând la cabine cu 14-12.

În repriza a doua s-a jucat practic fără „apărări”, iar golurile s-au înscris la foc continuu. Singurele intervenții au venit de la portarul Adrian Țenghea, care a parat două aruncări de la 7 metri. Au fost parade care au făcut diferența, iar Turda a preluat din nou conducerea și chiar s-a desprins la 22-19 (min. 43).

În numai 4 minute, HC Odorhei a „răsturnat” tabela la 25-23, grație rusului Komogorov, care a rezolvat individual anumite faze de joc. Gazdele au continuat să forțeze și s-au desprins la 28-24 (min. 51) și 29-25 (min. 53). Jocul nu s-a încheiat însă pentru că Potaissa Turda a continuat să creadă într-o nouă surpriză și pe fondul unei relaxări în tabăra gazdă a restabilit egalitatea în minutul 58. Finalul de joc i-a aparțiut lui Radu Lazăr, care a înscris la foc automat.

Într-un final foarte încins, cu decizii controversate, Turda a preluat din nou conducerea, prin Thalmaier. Trezită din „pumni”, HC Odorhei s-a aruncat spre poarta adversă și a scos un 7 metri, transformat de Mihalcea în ultima secundă. Partida s-a terminat la egalitate, dar oricare formație ar fi meritat trei puncte după cum a evoluat. Pe parcursul jocului s-au consemnat nu mai puțin de patru răsturnări de situație după intervale mai lungi de joc.

HC Odorhei – Potaissa Turda 31-31 (14-12)

Au marcat: Mihalcea 7, Komogorov 6, Peric 5, Onyejekwe 3, Talas 2, Markez 2, Kuzmanovski 2, Baranau 2, Szasz 1, Ojlevski 1 / Lazăr 6, Thalmaier 5, Pavel 5, Zacaciurin 4, Cîntec 3, Rotaru 3, Savic 3, Iancu 2

Beneficiară a acestui egal este în primul rând HCDS Constanța, care a învins Dunărea Călărași cu 15-12 și a rămas pentru moment singura echipă care ține pasul cu Dinamo, reprezentanta României în Liga Campionilor.

Sursa foto: HC Odorhei – pagina oficială

Publicat: 01 10. 2016, 15:39
Actualizat: 01 10. 2016, 15:40