Demonstrație de forță! CSM București a câștigat Supercupa României după o victorie la 14 goluri diferență cu SCM Craiova

CSM București a câștigat pentru al doilea an consecutiv Supercupa României, după ce a învins SCM Craiova cu 33-19. Fetele lui Helle Thomsen au început, așadar, în forță un sezon în care principalul obiectiv este calificarea în Final 4 și câștigarea Ligii Campionilor.

Cu multe schimbări la echipă în pauza competițională, dar și după câteva meciuri bune de pregătire, CSM București a punctat bine la impresia artistică pentru un prim joc oficial. Într-o partidă cu echipa considerată de mulți specialiști a doua ca valoare din România după schimbările produse la Dunărea Brăila, campioana en-titre nu a lăsat nimic la voia întâmplării. Și-a luat foarte în serios adversar, iar la final a ieșit un scor destul de sever pentru SCM Craiova.

Trupa lui Bogdan Burcea a ținut pasul cu CSM București vreo 15 minute, apoi adversara a început să se desprindă previzibil. După 30 de minute, campioana a pus o diferență de 5 goluri (16-11), dar „iureșul” avea să fie declanșat imediat după pauză. SCM Craiova a dat senzația că a ieșit de la cabine puțin mai relaxată, în contrast cu CSM București, care a părut și mai motivată să-și demonstreze valoarea. Astfel, repriza secundă a început cu un 9-0 (!), deloc forțat după cum s-au mișcat cele două echipe în teren. Craiova a spart gheața după 12 minute fără gol, la scorul de 25-11. CSMB a mai ținut ritmul ridicat până a trecut de 15 goluri (29-13), apoi și-a premis luxul să mai și rateze câteva acțiuni. Extremele Mehmedovic și Hagman au fost cele mai active jucătoare de pe teren, reușind multe goluri pe contraatac, dar faza meciului a fost realizată de Isabelle Gullden și Cristina Neagu, ultima finalizând după o „aeriană”.

CSM București s-a impus la o diferență destul de mare pentru o finală, cu 33-19, dar probabil că așa vor fi mai toate meciurile ei din acest sezon pe plan intern. Marea provocare va fi și în acest sezon în Liga Campionilor, competiție unde și-a propus să meargă până la capăt. Debutul a fost de bun augur, continuările vor veni din octombrie în Europa.

CSM București – SCM Craiova 33-19 (16-11)

Ungureanu, Grubisic – portari; Udriștioiu 2, Frafjord 3, Gullden 3, Curea, Neagu 5, Jacobsen, Jorgensen 3, Ayglon 1, Bazaliu 3, Manea, Kurtovic 2, Niombla 1, Hagman 5, Mehmedovic 5. Antrenor: Helle Thomsen

Lung, Dumanska, Stanciu – portari; Trifunovic 2, Șelaru, Pricopi 6, Șicu 2, Popescu, Nikolic, Ardean, Colac, Tudor 2, Stoican, Klikovac 1, Vizitiu 2, Zamfir-Florianu 4. Antrenor: Bogdan Burcea

Tot duminică a debutat și sezonul Ligii Naționale de handbal feminin cu două partide. CSM Roman a câștigat jocul cu HC Zalău, scor 26-23, în timp ce Rapid București s-a impus în derby-ul nou-promovatelor cu CSM Slatina, scor 28-25.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?