Cu team-managerul Serbiei și președintele echipei în teren, HC Dobrogea Sud Constanța s-a calificat la turneul Final 4 al Cupei României!

• Constanța își anunță revenirea în prim-planul handbalului masculin, la câteva luni de la dispariția echipei HCM. Nou-înființata HC Dobrogea Sud, în prezent în liga secundă, s-a calificat sâmbătă în turneul Final 4 al Cupei României, după ce s-a impus cu 34-30 pe terenul echipei HC Odorhei.

Ediția din acest an a Cupei României este rezervată suprizelor. Campioana României en-titre – Minaur – a fost eliminată încă din faza optimilor de finală, iar în sferturi și-au luat adio de la un trofeu intern și primele două echipe din Liga Națională, Dinamo București și HC Odorhei. Echipa din Ștefan cel Mare a fost eliminată de echipa selecționerului Aihan Omer, Dunărea Călărași, cu 32-29, în timp ce HC Odorhei a fost învinsă pe teren propriu de echipa de ligă secundă HC Dobrogea Sud Constanța cu 34-30.

Echipa de la malul mării s-a înființat în vara trecută la inițiativa a trei jucători importanți ai României, Rudi Stănescu, George Buricea și Laurențiu Toma.  Apoi, HC Dobrogea Sud a cooptat în lot mai mulți jucători de la defuncta HCM Constanța, în frunte cu Dalibor Cutura, Mladen Rakcevic și Branislav Angelovski. De altfel, la Odorhei, echipa Constanței a fost ajutată să se califice în turneul Final 4 al Cupei României de team-managerul Serbiei (Cutura), care a revenit de curând de la Campionatul European, și președintele echipei, Rudi Stănescu. Cu cei doi în echipă, Constanța a reușit să întoarcă rezultatul înregistrat la pauză, 16-14 pentru HC Odorhei.

Calificați în faza finală a competiției, HCDS visează acum și la câștigarea trofeului, care i-ar permite să joace din vară în cupele europene, în Cupa EHF! Formația din Constanța domină și Seria 1 a Diviziei A, fiind principala favorită la promovarea directă în Liga Națională.

Ultimele două sferturi ale Cupei României sunt CSM București – HC Adrian Petrea Reșița (sâmbătă, ora 20:00) și Steaua – CSM Ploiești (luni, ora 17:30)

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 30 01. 2016, 19:45
Actualizat: 30 01. 2016, 19:46