CSM Roman, aproape de eliminare în Cupa EHF. Reprezentanta României se întoarce din Ungaria cu o înfrângere la 7 goluri

CSM Roman are șanse mici să treacă de turul 2 al Cupei EHF, după ce a pierdut sâmbătă, în deplasare, manșa tur cu DKKA Dunaujvaros, scor 31-24. Echipa lui Constatin Ștefan a avut 40 de minute bune de joc, dar în ultima parte a fost în derivă. Returul se va desfășura săptămâna viitoare, la Roman.

Visul european al echipei romașcane ar putea fi stopat și în acest an de o echipă din Ungaria, după ce anul trecut era eliminată în aceeași fază de Alba Fehervar. Pentru 40 de minute, reprezentanta României a trăit o poveste frumoasă în Ungaria, în ciuda unui start defavorabil, 5-10 (min. 15). Cu o linie de semicerc care s-a achitat excelent de sarcini, CSM a revenit repede în meci și a restabilit egalitatea în minutul 23, scor 12-12. A impresionat Alexandra Iovănescu, jucătoare care prin mișcările și execuțiile ei a adus aminte într-o oarecare măsură de Ionela Stanca. Pivotul echipei din Roman a înscris 3 goluri în prima parte, inclusiv ultimul al reprizei cu care a asigurat avantajul pentru CSM la pauză (15-14), la realizări fiind și obținerea unor aruncări de la 7 metri cu două eliminări pentru adversare, transformate de Jasna Boljevic (fostă Toskovic).

Dacă linia de semicerc a CSM-ului și-a făcut pe deplin datoria, în schimb, linia de 9 metri a contat prea puțin în acest meci, în special în partea secundă, când echipa avea mai mare nevoie. În prima parte, singurul gol venit de la distanță a fost înscris de centrul Carmen Stoleru – minutul 18, iar pe întreaga durată a jocului interii au marcat 4 goluri din acțiune.

Roman a fost în joc până în minutul 40, când încă a avut avantajul la 19-18. Din senin, echipa lui Constantin Ștefan a intrat într-o degringoladă, iar Dunaujvaros a înscris șase goluri consecutive, distanțându-se pentru a doua oară în meci la 5 goluri diferență, 24-19. Nu a mai existat o a doua revenire pentru reprezentanta României, pentru că jocul cu pivotul nu a mai funcționat, iar interii nu au contat. Astfel, gazdele s-au desprins până la final la 31-24, scor cu care a luat o opțiune importantă de calificare în turul 3 al Cupei EHF.

DKKA Dunaujvaros HC – CSM Roman 31-24 (14-15)

Tomasevic, Csapo – portari; O. Monori 1, Takacs, Dombi, Szalai 3, Micijevic 10. Grosch, Szekerczes 5, Klujber 3, Bouti, Movacs 2, Kazai 5, Cifra, B. Molnar, Nick 2

Tymoshenkova, Popescu, Andreea Polocoșer – portari; Vartic, Cîlici, Popa 7, Stănciulescu 1, Chitacu, Ferfolja, Stoleru 1, Boljevic 6, Iovănescu 3, Ionela Simion, Ana Maria Simion 6, De Sousa 1, Anca Polocoșer.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?