CSM București, victorie în forță la primul meci în Liga Campionilor, 33-21 cu MKS Selgros Lublin

Campioana României la handbal feminin și-a făcut debutul în cea mai importantă competiție inter-cluburi cu un succes clar, conturat însă în repriza a doua: CSM București – MKS Selgros Lublin 33-21 (14-13).

Echipa lui Kim Rasmussen a părut un pic apăsată de tracul debutului, iar primele două mingi trimise spre poarta polonezelor au lovit doar bara. Din fericire, apărarea a funcționat perfect, astfel că în primele 15 minute, CSMB s-a desprins la 8-5, ultimele trei goluri fiind marcate consecutiv de Line Jorgensen. Au urmat șapte minute bune ale trupei bucureștene, iar scorul a ajuns 13-8 (min 21). Ceea ce părea un antrenament cu public s-a transformat într-un meci complicat, cel puțin până la pauză. CSM s-a relaxat, atacurile au eșuat înainte de a ajunge la poarta adversă sau soluțiile la finalizare nu au mai fost cele mai bune (cel puțin 3-4 contraatacuri de singur cu portarul ratate), iar Lublin – echipă venită la București cu numai 11 jucătoare!! – s-a apropiat până la un gol la finele primelor 30 de minute: 14-13.

Începutul reprizei secunde i-a aparținut Cristinei Vărzaru. Tripla câștigătoare a Ligii Campionilor cu Viborg a predat excelent cartea contraatacului și cu patru goluri marcate în zece minute a ajutat CSM-ul să se desprindă decisiv. În poartă, Jelena Grubisic și-a făcut și ea datoria – a apărat bine și a marcat o dată din poartă în poartă, iar balanța s-a înclinat masiv spre echipa gazdă. Line Jorgensen a punctat și ea la foc continuu, și-a intrat în mână și Rodrigues, care în prima repriză nu a fost atât de inspirată, iar campioana României a sprintat spre prima ei victoria în grupa D a Ligii Campionilor: 33-21.

Au marcat pentru CSM: Rodrigues 6, Jorgensen 6, Vărzaru 6, Gullden 5, Martin 3, Fisker 3, Bradeanu 2, Da Silva 1, Grubisic 1. Pentru Lublin au punctat: Gega 5, Niedzwiedz 5, Quintino 4, Szarawaga 4, Skrzyniarz 2, Rola 1.

Cristina Vărzaru: „Suntem un pic obosite dar bucuroase pentru această victorie. Am avut unele momente de cădere, poate din cauza emoțiilor debutului, poate că am vrut să facem mai mult, pentru a mulțumi publicul care a venit să ne susțină. La meciurile următoare sunt sigură că vom scăpa de aceste emoții și vom evolua cât mai aproape de valoarea noastră maximă”.

Credit foto: SABIN MALISEVSCHI

Publicat: 16 10. 2015, 21:55
Actualizat: 16 10. 2015, 22:13