CSM București, ținută în șah de Rapid București mai bine de 45 de minute de joc! Campioana României și-a asigurat și poarta pentru sezonul următor

CSM București a obținut a 36-a victorie consecutivă în Liga Națională de handbal feminin, după ce s-a impus, duminică, în fața echipei Rapid, cu 30-27. Partida s-a desfășurat în devans în cadrul etapei a 17-a, iar campioana României are acum o diferență de 18 puncte în fața echipei SCM Craiova, care are două jocuri mai puțin disputate.

Echipa condusă de Helle Thomsen a fost ținută în șah de Rapid mai bine de 45 de minute de joc. Gazdele au și condus pe parcursul primei reprize, iar la pauză au reușit să intre la cabine la egalitate cu echipa campioană, scor 14-14. CSM București s-a desprins pentru prima dată la 3 goluri abia în minutul 47, scor 23-20. Emoțiile nu s-au risipit definitiv, întrucât Rapid a ținut să se autodepășească, iar în minutul 55 a revenit din nou la un gol în spatele adversarei, 25-26. „Bomba” campionatului nu a putut exploda, pentru că „tigroaicele” au fost conectate la joc pe final, astfel că s-au impus cu 30-27. Cristina Neagu, Isabelle Gullden și Line Jorgensen nu au jucat pentru CSM București în acest meci. Următorul joc al campioanei este în Liga Campionilor cu Gyor, în deplasare, pe 26 februarie.

CSM București și-a asigurat în acest weekend serviciile jucătoarelor Dragana Cvijic, Andrea Lekic și Jovanka Radicevic. În același timp, a prelungit contractele cu câteva handbaliste din lot pe încă 2 ani, este vorba de Majda Mehmedovic, Paula Ungureanu și Jelena Grubisic. Campioana României și-a asigurat practic poarta și pentru următorii 2 ani, punând astfel capăt speculațiilor cu privire la posibilitatea de a aduce din vară un alt portar.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?