CSM București și-a luat revanșa! Victorie mare cu Rapid și echipa lui Adi Vasile a cucerit Supercupa României. Accidentare gravă în Sala Polivalentă

CSM București a cucerit în Sala Polivalentă primul trofeu al sezonului la handbal feminin: Supercupa României.

Marți, echipa lui Adi Vasile a bătut-o cu 28-26 pe Rapid, luându-și revanșa după titlul pierdut în fața formației din Giulești. Cu șase goluri înscrise, Cristina Neagu a fost a doua marcatoare a meciului jucat la București.

Cele două echipe se vor duela şi duminică, în prima etapă a noului campionat.

CSM București, victorie cu Rapid în Supercupa României

Rapid și CSM București au oferit un meci excelent în Supercupa României, demonstrând de ce vor fi la startul noului sezon din Liga Campionilor.

Cristina Neagu a deschis scorul, dintr-o lovitură de la șapte metri. Apoi, echilibrul s-a menținut între cele două echipe, care promit să se lupte din nou la titlu. Totuși, Rapid a încheiat însă mai bine repriza, iar golul lui Gutierrez a făcut ca scorul să fie 16-13 pentru campioană, după 30 de minute.

Repriza secundă a fost foarte spectaculoasă! Condusă cu 15-17, CSM București a revenit spectaculos, iar în minutul 21 avea un avantaj de trei goluri, după reușita lui Omoregie.

În penultimul minut, Kapitanovic (foto) a suferit o accidentare serioasă și a părăsit terenul pe targă, după ce a primit îngrijiri medicale.

Rapid n-a mai avut forța să revină și a pierdut cu 25-27, într-un meci în care galeria campioanei a fost din nou la datorie.

CSM Bucureşti a mai câştigat Supercupa României de trei ori, în 2016, 2017 şi 2019, iar în ultimii doi ani a fost finalistă.

În sezonul viitor de Liga Campionilor, Sala Polivalentă va fi ocupată de trei echipe de handbal din România: Dinamo (masculin), Rapid (feminin) și CSM București (feminin).

Publicat: 23 08. 2022, 22:34
Actualizat: 24 08. 2022, 02:15