CSM București și-a aflat oficial și adversarul din „sferturi”: va juca într-o dublă manșă cu Rostov

CSM București s-a calificat duminică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după victoria cu 28-23 obținută în deplasare cu FC Midtjylland, și va înfrunta Rostov-Don pentru accederea în Turneul Final 4. Echipa pregătită de Kim Rasmussen avansează în competiție de pe locul 4 în Grupa 2, „certificat” și de victoria echipei Vardar Skopje în partzida cu Buducnost (scor 26-24).

Campioana României mai avea șanse matematice și la locul 3 în grupă, înaintea partidei de la Skopje, însă acestea s-au risipit după victoria lui Vardar. Astfel, ultimul joc din grupă, CSM București – Gyor (duminică, 28 februarie, ora 16:00), va mai prezenta miză doar pentru formația maghiară, care mai are șanse și la locul 1 în grupă, dar poate la fel de bine să termine și pe poziția a 3-a. Practic, Gyor va avea ocazia să-și aleagă o adversară în sferturi (de pe locul 2 sau 3), care poate fi inclusiv HCM Baia Mare. Echipa lui Aurelian Roșcca va evolua cu o zi mai devreme, în Ungaria, cu Ferencvaros.

Cât privește Rostov, aceasta este singura echipă neînvinsă în acest sezon al Ligii Campionilor. Este adevărat, Lunde & Co nu au întâlnit încă echipe precum Gyor, Buducnost sau Vardar Skopje. Rostov a evoluat, în schimb, în două partide cu HCM Baia Mare, în prima fază a competiției, ambele câștigate: 22-20 în România și 27-26 pe teren propriu.

Sferturile de finală ale Ligii Campionilor se vor desfășura la începutul lunii aprilie, manșa tur fiind programată în 2-3 aprilie. CSM București va susține primul meci pe teren propriu.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 21 02. 2016, 20:15
Actualizat: 22 02. 2016, 12:31