CSM București s-a chinuit să se califice în turneul Final 4 al Cupei României! HC Zalău a fost la un pas de o altă mare lovitură în acest sezon

CSM București, Dunărea Brăila și CSM Roman sunt cele trei echipe calificate în turneul Final 4 al Cupei României la handbal feminin până la această oră. Surprinzător, campioana României este echipa care a avut cele mai multe probleme în „sferturi”, fiind serios pusă la încercare de HC Zalău.

Campioana României continuă să aibă probleme, iar miercuri după-amiază a avut un alt joc chinuit. CSM București a învins HC Zalău cu 29-27 (14-17), după un meci în care a alergat după egalare aproximativ 45 de minute. Gheorghe Tadici a venit în Capitală cu un lot format din 11 jucătoare și după un sezon extenuant pentru o grupare limitată ca resurse, dar HC Zalău a jucat fără complexe în fața celor supranumite „tigroaice”.

Formația ardeleană a condus cu patru goluri în prima repriză, a reușit să aibă o diferență similară și în partea secundă. Abia când a simțit că are cuțitul la os, CSM București s-a trezit. Astfel, a egalat la 22-22 în minutul 45, apoi a preluat și conducerea, dar nu s-a desprins în niciun moment. În ultimele 2 minute s-a intrat cu scorul de 28-26. Deținătoarea trofeului s-a calificat în turneul Final 4 și pare că așteaptă cu nerăbdare pauza competițională, fiind oarecum în corzi. De partea cealaltă, HC Zalău a ieșit cu capul sus din competiție, fiind foarte aproape de o nouă mare lovitură, după ce tot în acest sezon a acces până în sferturile de finală ale Cupei EHF.

În celelalte două partide din sferturile de finală ale Cupei României, Dunărea Brăila a învins CSM Bistrița cu 28-25, iar CSM Roman a întrecut Danubius Galați cu 25-19. Joi se desfășoară ultimul sfert de finală, Corona Brașov – HCM Rm. Vâlcea.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?