CSM București s-a calificat în turneul Final 4 al Cupei României la handbal masculin după o victorie cu emoții. Tigrii au condus cu 7 goluri Reșița lui Adrian Petrea, dar soarta meciului s-a decis la penaltyuri de departajare

Vicecampioana la handbal masculin s-a calificat sâmbătă în turneul Final 4 al Cupei României, după o victorie cu emoții obținută în fața propiilor suporteri: CSM București – HC Adrian Petrea Reșița 24-24 / 31-30 după executarea penaltyurilor de departajare. La pauză, CSMB a condus cu 15-10.

Jucătorii lui Zvonko Shundovski au jucat perfect timp de 47 de minute. Cu o apărare foarte bună și un portar în zi perfectă (la Ionuț Iancu astfel de evoluții au devenit deja obișnuinte), CSMB a nu a avut probleme în a se desprinde pe tabelă încă din prima repriză.

După pauză, diferența a ajuns la 7 goluri, 22-15 (min, 47), iar meciul părea jucat. Tigrii s-au văzut însă câștigători, au lăsat garda jos și au urmat 11 minute incredibile, timp în care trupa lui Adrian Petrea a înscris de opt ori consecutiv, fără ca vicecampionii să mai găsească drumul spre gol: 22-23!! Putea fi și mai rău pentru CSMB, dar Rohozneanu a ratat două contraatacuri, unul singur cu portarul. Într-un final tensionat, tabela a încremenit la 24-24, astfel că s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare de la 7 metri. După prima serie de câte cinci execuții, scorul a rămas egal, 27-27. S-a trecut apoi la executarea alternativă, până când una dintre echipe nu a mai înscris. Aceasta a fost cea oaspete, sau mai bine spus Ionuț Iancu a apărat din nou.

CSMB merge în Final 4, unde mai sunt prezente Dunărea Călărași și Dobrogea Sud. A patra echipă se va stabili între Steaua și CSM Ploiești.
CSMB: Iancu, Blazevic – Milosevic 7, Humet 7, Negru 6, Kostadinovic 4, Mariajanac 2, Constantinescu 2, Stamate 2, Novanc 1, Pătru, Răpciugă, Rotaru, Sâncelean, Stavrositu, Ungureanu. Antrenor: Zvonko Shundovski

CS HC Adrian Petrea Reșița: Ionescu, Sămânță, Drăghici – Bahan 7, Vaidasigan 5, Huta 4, Ignat 4, Trifkovic 3, Popovici 2, Lela 1, Rohozneanu 1, Pîrvan 1, Dospinescu 1, Starchenko 1, Pârâianu. Antrenor: Adrian Petrea

Publicat: 30 01. 2016, 23:55
Actualizat: 30 01. 2016, 23:56