CSM București, lider după 27-18 cu Măgura Cisnădie. Momentul „Bazaliu” și capitolul la care echipa sibiană a fost peste campioana României în prima repriză

CSM București a câștigat cu 27-18 pe terenul echipei Măgura Cisnădie, în ultimul meci al etapei a 3-a a Ligii Naționale, astfel că și-a păstrat poziția de lider la golaveraj. SCM Craiova și Corona Brașov sunt celelalte două echipe din campionat care au maximum de puncte după 3 etape.

Campioana României a dat senzația că a juca handbal la ora 11:00 este mult prea devreme, astfel că a intrat destul de greu în partida de la Cisnădie. Greșeli în atac, ratări din situații clare, motiv pentru care în primele 20 de minute CSM București nu s-a putut desprinde, ba chiar câteva minute a alergat după egalare după ce a fost condusă cu 4-3, 7-6 și 8-7 (min. 19). Măgura și-a surprins adversara tocmai cu jocul de contraatac, capitol la care a și câștigat în prima repriză: 3-1. Nemulțumită de cum merg lucrurile, Helle Thomsen a luat time-out destul de devreme, în minutul 17, a operat și câteva modificări, iar lucrurile s-au îndreptat în ultimele 10 minute ale reprizei. Totul s-a schimbat după un 7 metri apărat de Grubisic la 8-8, campioana reușind să înscrie apoi 5 goluri consecutive.

Momentul reprizei avea să-i aparțină mezinei Bianca Bazaliu, care a înscris un eurogol în ultima secundă, sub bară, dintr-o aruncare liberă cu zid în față. După 15-10 la pauză, CSMB a început tare în partea secundă și s-a desprins la 22-13 în minutul 43, preluând „conducerea” și la contraatacuri finalizate cu gol. A fost și momentul în care campioana s-a oprit. În următoarele 18 minute, CSM a mai înscris numai 5 goluri, cele două echipe evoluând doar la trecerea timpului. În partea secundă ar fi de remarcat Paula Ungureanu, cu 10 intervenții, care nu a lăsat garda jos în niciun moment, chiar dacă scorul a luat proporții la un moment dat.

Măgura Cisnădie – CSM București 18-27 (10-15)

Costa 5, Moldovan 4, Araujo 3, Fachinello 3, Apetrei 2, Bozovic 1 / Frafjord 4, Gullden 4, Kurtovic 4, Neagu 3, Mehmedovic 2, Udriștioiu 2, Manea 2, Bazaliu 2, Hagman 2, Jorgensen 1, Curea 1

• Măgura Cisnădie – CSM București 18-27

Clasamentul după 3 etape se prezintă astfel: 1. CSM București – 9 p, 2. SCM Craiova – 9 p, 3. Corona Brașov – 9 p, 4. HC Zalău – 6 p, 5. CSM Roman – 6 p, 6. Dunărea Brăila – 3 p, 7. HCM Rm. Vâlcea – 3 p, 8. U Cluj – 3 p, 9. Măgura Cosnădie – 3 p, 10. Rapid – 3 p, 11. Danubius Galați – 3 p, 12. CSM Bistrița – 3 p, 13. Unirea Slobozia – 3 p, 14. CSM Slatina – 0 p.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?