CSM București își cunoaște adversarul din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin! Timp de 30 de minute, Metz și Ferencvaros au dat senzația că nu-și doresc să înfrunte campioana României

CSM București și-a aflat duminică seara adversara din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin. Aceasta va fi Metz, după ce echipa franceză a învins Thuringer cu 35-29 și a ocupat locul 2 în grupa principală 2.

• Manșa tur va avea loc în Capitală, în 7-8 aprilie, iar returul, peste o săptămână în Franța

După înfrângerea suferită sâmbătă la Rostov cu 25-24, CSM București a ocupat locul 3 în Grupa 1 și a așteptat să vadă echipa care a terminat pe locul secundă, după Vardar Skopje, în cealaltă grupă. Federația Europeană de Handbal a programat de la aceeași oră partidele Metz – Thuringer și Bietigheim – Ferencvaros. Înaintea ultimei runde, Metz și Ferecvaros se aflau la egalitate de puncte, în meciurile directe echipa franceză fiind avantajată de mai multe goluri înscrise în deplasare după 27-25 și 27-29.

După cum au arătat primele 30 de minute, am fi putut spune că atât Metz, dar și Ferencvaros nu și-au dorit o confruntare cu CSM București în sferturile de finală, preferând mai degrabă varianta Rostov. Campioana Franței a fost condusă cu 19-17, în timp ce reprezentanta Ungariei a avut un handicap și mai mare la Bietigheim, 11-16. De remarcat faptul că ambele formații germane nu au mai avut nicio miză, fiind eliminate din competiție.

După pauză, Metz a reușit să revină pe tabelă și să câștige la final cu 35-29. Ferencvaros nu a mai avut nicio tersărire de orgoliu și a pierdut în Germania, scor 27-23. Echipa maghiară nu a uitat, probabil, experiența de anul trecut cu CSM București, tot din sferturi.

Așadar, sferturile de finală ale Ligii Campionilor în acest an vor fi Gyor – Buducnost, Vardar – FC Midtjyllnad, Metz – CSM București și Rostov – Ferencvaros.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?