CSM București – HC Odorhei, scor 29-29, în etapa a 21-a din Liga Națională masculină de handbal!

CSM București și HC Odorhei au terminat, miercuri, scor 29-29, în etapa a 21-a din Liga Națională de handbal masculin.

CSM București a controlat debutul partidei cu HC Odorhei și a condus cu scorul de 4-1 după opt minute de joc. Gazdele au menținut ecartul de trei goluri până la finalul primelor 30 de minute, care s-au încheiat cu scorul de 18-15. După șapte minute de joc din repriza secundă, CSM București a reușit să se desprindă la patru goluri, scor 23-19, însă jocul în atac a început să sufere apoi pentru formația antrenată de Zvonko Shundovski (foto).

În minutul 52, oaspeții de la Odorheiul Secuiescu au restabilit egalitatea, 27-27, iar finalul a fost extrem de tensionat. La scorul de 29-29, în ultimul minut de joc, ambele echipe au avut șansa victoriei, însă au irosit-o, astfel că au fost nevoite să se mulțumească cu un singur punct.

Spaniolul Maksim Baranau a fost cel mai bun marcator pentru Odorheiul Secuiesc, cu șase goluri, urmat de Vitaly Komogorov, cu cinci reușite.

Din lotul CSM-ului, s-a evidențiat francezul Guilaume Saurina, autor a 10 goluri.

În clasament, CSM București a urcat pe locul doi, cu 40 de puncte, la egalitate cu Potaissa Turda, însă cu un meci mai puțin disputat, în timp ce HC Odorhei ocupă poziția a cincea, cu 37 de puncte.