CSM București – Ferencvaros 27-21, în Liga Campionilor! „Tigroaicele” au dat de pământ cu liderul grupei și își betonează poziția în clasament

CSM București a învins-o pe Ferencvaros, liderul Grupei A din Liga Campionilor, scor 27-21, după un început echilibrat în Sala Polivalentă din Capitală.

În prima repriză s-a mers umăr la umăr până la scorul de 6-6 când bucureștencele au reușit pentru prima dată să se desprindă la două goluri diferență. Cu trei minute înainte de finalul primei părți, „tigroaicele” reușeau să ajungă la 6 goluri în fața maghiarelor și intrau la pauză cu scorul de 16-11.

În partea secundă, fetele noastre au continuat evoluția foarte bună și și-au păstrat avantajul în fața lui Ferencvaros.

După acest meci, CSM București a urcat pe locul 4 în Grupa A, cu 8 puncte din tot atâtea meciuri. Ferencvaros a coborât din poziția de lider și ocupă locul 2, la egalitate de puncte cu prima poziție ocupată de Rostov-Don, ambele cu câte 12 puncte.

CSM București – Ferencvaros 27-21

FINAL DE MECI!

27-21 / Dembele duce diferența la șase goluri și victoria e clară. Au mai rămas 20 de secunde de joc!
23-19 /
Cristina Neagu trimite în portar de la 7 metri! Mai sunt 11 minute de joc.
17-12
/ Maghiarele deschid scorul în repriza a doua, dar Cristina Neagu marchează și ea la faza imediat următoare.
A început repriza secundă!

PAUZĂ! CSM conduce cu 16-11 după prima repriză!

16-10 / Fetele noastre se desprind și pentru prima dată în această partidă reușesc să ajungă la o diferență de 6 goluri, cu 3 minute înainte de finalul primei reprize.
9-9 /
Unguroaicele ratează o lovitură de la 7 metri, recuperează mingea, însă fetele noastre stau bine și, la rândul lor, intră în posesia balonului, care ajunge la Cristina Neagu și înscrie.
6-5 /
Cristina Neagu înscrie de la 7 metri direct la „păianjăn”.
Eliminare de două minute pentru oaspeți și CSM are aruncare de la 7 metri!
2-1
/ Au trecut mai bine de 5 minute până când fetele noastre au reușit să revină din nou în avantaj.
1-1 / Cristina Neagu trimite de la 9 metri, dar o face slab și ratează șansa să ducă scorul la 2-1.
A început meciul!

Cele două formații s-au întâlnit și săptămâna trecută, la Budapesta, unde unguroaicele s-ai impus cu 31-30, după ce au marcat golul decisiv în ultima secundă de joc.

Bornă istorică pentru CSM București

„Tigroaicele” nu mai au șanse foarte mari să ocupe primele două locuri din grupă pentru a se califica direct în sferturile de finală, însă trag tare să rămână în primele șase echipe din grupă pentru a merge în „optimi”.

Astăzi e un moment important pentru CSM București și din punct de vedere statistic. Echipa acumulează 100 de meciuri în Liga Campionilor, fiind a 13-a echipă din istorie care ajunge la această cifră și a doua din România, după SCM Râmnicu Vâlcea.