CSM București – Ferencvaros 30-24. Cristina Neagu, meci fabulos în Liga Campionilor! Echipa lui Adi Vasile, revenire spectaculoasă

Grace Zaadi Deuna in meciul de handbal feminin dintre CSM Bucuresti si Ferencvaros TC Rail Cargo Hungaria, contand pentru Liga Campionilor, desfasurat in Sala Polivalenta-Ioan Kunst Ghermanescu din Bucuresti, duminica 4 decembrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

CSM București a trecut cu 30-24 de Ferencvaros și are toate motivele să spere că va reveni în Final Four-ul Ligii Campionilor.

Cristina Neagu a jucat excelent, mai ales în parte a doua a meciului din Sala Polivalentă, izbutind să marcheze nu mai puțin de 13 goluri.

În primele dispute ale grupei, CSM Bucureşti a obţinut rezultatele: 30-28 cu Krim Ljubljana, 33-26 cu Brest Bretagne Handball, 28-28 cu SG BBM Bietigheim, 31-27 cu Odense Handold, 40-25 cu DHK Banik Most şi 29-35 cu Vipers.

CSM București – Ferencvaros 30-24. Cristina Neagu, partidă fabuloasă în Liga Campionilor

CSM București s-a comportat ca o echipă mare în Sala Polivalentă, iar Ferencvaros a pierdut la șase goluri diferență în Liga Campionilor: 24-30.

După o primă repriză mai puțin bună, în special în startul ei, CSM București a fost condusă la pauză de Ferencvaros, scor 10-11.

În partea a doua a partidei din Sala Polivalentă, lucrurile au arătat însă cu totul altfel. CSM București a jucat excelent, iar Cristina Neagu a fost de neoprit. Cu 13 reușite, aceasta a fost cea mai bună marcatoare a meciului de duminică, dovedind că a trecut repede peste dezamăgirea trăită în meciul naționalei României cu Muntenegru, de la Campionatul European.

Următorul meci pentru CSM Bucureşti va fi returul cu Ferencvaros, care se va juca pe 10 decembrie.

După succesul cu Ferencvaros, CSM București a ajuns pe locul al doilea, poziție care asigură calificarea directă în sferturile Ligii Campionilor.

Publicat: 04 12. 2022, 18:52
Actualizat: 04 12. 2022, 19:04