CSM București este vechea și noua campioană a României la handbal feminin. Titlul a fost cucerit înaintea ultimei partide din Liga Națională cu HCM Baia Mare

CSM București a devenit și matematic campioana României la handbal feminin, după ce a câștigat marți seară cu 33-19 partida cu cu „U” Cluj. Titlul a fost acontat pentru al doilea an consecutiv. Trofeul a fost cucerit cu o etapă mai devreme, astfel că partida cu HCM Baia Mare de vineri (ora 18:00) va fi doar de palmares.

Partida cu „U” Cluj a fost una de gală pentru formația bucureșteană, care a ținut să facă și spectacol pentru cei peste 2.000 de spectatori prezenți în Sala Polivalentă. Pe lângă o mulțime de contraatacuri, CSMB a creat și câteva faze excepționale, cea mai frumoasă fiind o aeriană la care au „lucrat” Isabelle Gullden și Ana Paula Rodrigues. Cele două jucătoare au fost și două din piesele de bază ale echipei pe tot parcursul sezonului. Brazilianca a dat apoi și tonul petrecerii în Sala Polivalentă, demonstrând că este foarte pricepută și la dans sportiv. Pe ritmuri sud-americane, Rodrigues și Pessoa și-au invitat la dans colegele, în așteptarea înmânării trofeului, medaliilor și tricourilor de campioane. La câteva minute după ce a început fiesta, Cupa a fost oferită chiar de președintele FRH, Alexandru Dedu.

Trofeul a fost primit din partea CSMB de Oana Manea, una dintre cele mai titrate jucătoare pe plan intern. Pivotul României a cucerit al 10-lea titlu de campioană, 8 fiind obținute cu Oltchim. „Nici nu mai știu câte trofee am câștigat. A fost un sezon foarte bun pentru noi, dar va fi încununat doar cu o evoluție la înălțime și la turneul Final 4 al Ligii Campionilor”, a declarat Oana  Manea.

• Cristina Vărzaru a fost marea absență din echipa CSM al partida cu „U” Cluj. Extrema dreaptă a fost nevoită să vadă meciul din tribună după ce s-a accidentat la încălzire.

Kim Rasmussen a obținut primul titlu de campion național cu o echipă de club, după ce în ultimii ani a fost selecționerul Poloniei. „Am avut un sezon foarte greu, cu foarte multe probleme, atât accidentări cât și de altă natură, dar ne-am revenit spre final și terminăm așa cum ne-am propus, cu titlul de campioni și o calificare în turneul Final 4 al Ligii Campionilor”, a declarat Rasmussen.

CSM București a obținut titlul cu următoarea echipă:

Pessoa, Grubisic, Iordache – portarI;

Curea, Da Silva, Fisker, Martin, Vărzaru – extreme

Manea, Vetkova, Nan – pivoți

Torstensson, Brădeanu, Bazaliu, Nicula, Gullden, Rodrigues, Jorgensen – linia de 9 metri

Kim Rasmussen, Rasmus Poulsen și Adrian Vasile – antrenori

Au mai contribuit la acest titlu Fachinello (inter) și Mette Klit (fost antrenor principal), care s-au despărțit de echipă în timpui sezonului.

CSM București și-a asigurat, așadar, și prezența la viitoarea ediție a grupelor principale, pentru al doilea an consecutiv. Până atunci, campioana României va juca la turneul Final 4 de la Budapesta în 7-8 mai, iar apoi și pentru câștigarea Cupei României pentru prima dată în istoria echipei.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 19 04. 2016, 22:26
Actualizat: 19 04. 2016, 22:45