CSM București este cu un pas în semifinalele Cupei Challenge la handbal masculin. Cu ce avantaj pleacă „tigrii” la Banja Luka, pentru manșa retur din sferturile de finală

CSM București a învins RK Borac Banja Luka cu scorul de 25-19 în manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, astfel că a devenit favorită la calificarea în penultimul act al competiției. Returul din Bosnia va avea loc în 30 martie.

Reprezentanta României a făcut o primă repriză solidă, în special în apărare, astfel că a reușit să încheie după primele 30 de minute cu un avantaj substanțial, de nouă goluri (16-7). Scorul a relaxat-o pe CSM București, astfel că în partea secundă oaspeții au intrat cu un 4-0. Diferența s-a mai strâns, dar băieții lui Paulo Pereira au rămas totuși la comandă și au reușit să obțină la final un rezultat bun de calificare în semifinalele competiției.

Sampaio Santos și Alexander Tioumentsev au fost printre cei mai activi jucători ai echipei CSM București în ofensivă.

CSM București – RK Borac 25-19 (16-7)

Krupa, Maggaiz – portari; Sampaio Santos 8, Tioumentsev 4, Onyejekwe 3, Pozzer 3, S. Esteki 2, Georgievski 2, Mănescu 1, Ramba 1, Șomlea 1, Bera, Militaru, Rotaru, Teixeira, Vrazalic

Publicat: 23 03. 2019, 20:33
Actualizat: 23 03. 2019, 20:34