CSM București defilează prin Challenge Cup! Echipa lui Paulo Pereira a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale competiției, după o victorie la 5 diferență goluri la Praga

Ajunsă în Challenge Cup la handbal masculin după un sezon trecut ratat, CSM București nu a întâmpinat probleme până acum în această competiție. Echipa pregătită de Paulo Pereira este cu un pas în sferturile de finală, după succesul cu 28-23 pe terenul echipei Dukla Praga, în optimile de finală – manșa tur.

Formația cehă este cu o clasă valorică peste Parnassos Strovolou, adversara echipei CSM București în turul 3 al Cupei Challenge, eliminată cu 79-38 la „general”. Dar și așa, Dukla nu a reușit să emită pretenții în fața reprezentantei României, cu excepția câtorva minute în partea secundă.

CSM București a condus cu 19-10 la pauză în meciul de la Praga, iar la reluare s-a desprins și la 10 goluri. Cehii au avut o revenire spectaculoasă pe fondul unei relaxări premature în tabăra „tigrilor”, reușind să reducă handicapul până la trei goluri. Băieții lui Pereira nu s-au pierdut însă cu firea, au gestionat bine finalul și au câștigat cu 28-23 partida tur, probabil suficient pentru o calificarea în sferturile de finală. Manșa retur va avea loc sâmbătă, în Sala „Dinamo„.

Frații Esteki nu au jucat la Praga. CSM București a evoluat în următoarea formulă: Krupa, Lazăr – portari; Rotaru 6, Tioumentsev 5, Bera 4, Georgievski 3, Sampaio Santos 3, Mănescu 2, Pozeer 2, Ramba 2, Teixeira 1, Miliatru, Onyejekwe, Șomlea.

Publicat: 11 02. 2019, 09:58
Actualizat: 11 02. 2019, 09:59