CSM București – CSKA Moscova 32-27 „Tigroaicele” au făcut un pas important spre turneul Final Four al Ligii Campionilor

Meciul de handbal feminin dintre CSM Bucuresti si SCM Ramnicu Valcea, contand pentru Liga Florilor, desfasurat fara spectatori in Sala Ioan Kunst Ghermanescu-Polivalenta din Bucuresti, sambata 13 martie 2021. © FOTO:Sabin Malisevschi/SPORT PICTURES

CSM București a învins CSKA Moscova cu scorul de 32-27 în manșa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Cele două formații au jucat primul meci direct. Dacă „tigroaicele” s-au calificat pentru a șasea oară la rând în „sferturi”, reprezentanta Rusiei a ajuns în premieră la acest nivel.

Returul este programat pe 11 aprilie, la Moscova.

CSM București a avut șansa să rezolve calificarea încă după prima manșă

La începutul partidei, probabil că toată tabăra echipei CSM București ar fi fost probabil mulțumită cu o diferență de 5 goluri. După cum a jucat însă în prima repriză, dar și jumătate din partea secundă, reprezentanta României a ratat însă o bună ocazie de a rezolva problema calificării în Final Four chiar de la București.

„Tigroaicele” au făcut o primă repriză perfectă, au funcționat ca o echipă în adevăratul sens al cuvântul. În mai puțin de 20 de minute, CSM a marcat de pe toate pozițiile. Distribuția golurilor a fost mai echilibrată ca niciodată în acest sezon, la un meci din Liga Campionilor. Încă din minutul 16, fetele lui Adrian Vasile au luat un avans de 6 goluri (12-6). Au reușit să țină același ritm până la pauză, astfel că au plecat la cabine cu 20-12. Au excelat pivoții și extremele, care au marcat mai bine de 50% din goluri (12 reușite).

În repriza secundă, eficiența din atac a mai scăzut, dar CSM a reușit să mențină constant o diferență de 8-9 goluri până în minutul 47. CSKA Moscova a renăscut în ultimele 12 minute ale întâlnirii. S-a apărat mult mai agresiv în apărare, iar CSM nu a mai ajuns atât de ușor în poziție de „tragere”. Reprezentanta Rusiei a redus la un moment din diferență până la 4 goluri.

La final, CSM București a câștigat cu 32-27. Un avantaj care îi oferă acum prima șansă la calificare. Diferența nu este însă deloc liniștitoare înaintea unui retur de foc la Moscova.

CSM București – CSKA Moscova a fost LIVE TEXT pe prosport.ro.

Ekaterina Ilina a marcat ultimul gol al meciului. CSM București câștigă cu 32-27 și pleacă la Moscova cu un avantaj bun.

32-26. Cristina Neagu își pune amprenta pe finalul jocului cu un aruncare de excepție. Mai sunt 20 de secunde până la final. Time-out CSKA.

31-26. Barbara Lazovic înscrie un gol foarte important în minutul 59

CSM București este în pierdere de viteză, CSKA a revenit la 4 goluri în minutul 57, scor 30-26. Time-out Adrian Vasile

Jelena Grubisic apără o minge importantă la 30-25.

29-24. Cristina Neagu întrerupe seria pozitivă de 4 goluri a adversarelor în minutul 53.

28-24. Sara Ristovska a înscris de la 7 metri

28-23 Reprezentanta Rusiei are o altă atitudine în ultimele minute în apărare, a evitat să mai primească gol și ajuns la 5 goluri în spatele echipei CSM, cu 9 minute înainte de final. Time-out Adrian Vasile.

Pentru prima dată în partea secundă, CSKA se apropie la 6 goluri de CSM București, 28-22 (min. 29). Ba chiar CSM are șansă, după ce echipa rusă a lovit bara la acest scor.

Dragana Cvijic a fost eliminată 2 minute. CSKA a mai redus din diferență în minutul 48, 28-21.

27-18 Cristina Neagu fructifică și de la 7 metri. Eficiența a mai scăzut la 64% în atac, dar „tigroiacele” au reușit să mai pună un gol peste avantajul de la pauză.

26-17. Cristina Neagu a marcat primul gol din acțiune în minutul 42.

24-15. Avem o nouă diferență maximă în minutul 36. Elizabeth Omoregie a ajuns și ea la 3 goluri.

22-15. Cristina Neagu nu este în zi de șut, dar își pune colegele în valoare. O înalță pe Barbara Lazovic peste apărarea adversă, iar interul dreapta nu iartă.

Cristina Neagu a ratat un 7 metri la 21-14.

21-13. Skorobogatchenko înscrie primul gol al reprizei a doua, dar Dembele are o replică rapidă, reușind să pună o boltă perfectă.

CSM București a avut o eficiență de 74%, iar 12 din cele 20 de goluri au fost marcate cu extremele și pivoții. Statistica, mai jos:

CSM București a fost o echipă perfectă în prima repriză

Este fără doar și poate cea mai bună primă repriză a echipei CSM București din ultimii ani. Și asta în condițiile în care Cristina Neagu nu a înscris niciun gol din acțiune. În primele 30 de minute, reprezentanta României a fost o echipă perfectă.

Elizabeth Omoregie a stabilit scorul pauzei, 20-12!

18-10 Tabela indică în minutul 28 o diferență incredibilă, de 8 goluri. Linia de semicerc face ravagii în apărarea moscovită. Dragana Cvijic și Siraba Dembele marchează gol după gol.

Adrian Vasile a solicitat time-out în minutul 26, după două acțiuni irosite de CSM în atac.

Elizabeth Omoregie a fost eliminată 2 minute.

16-10. CSM București are un joc solid și ajunge ușor la finalizare. Dragana Cvijic este prima pe contraatac și reface diferența maximă în minuitul 23.

13-9 Daria Dmitrieva rămâne pericolul nr. 1. Își menține echipa în joc în minutul 21.

Gabriela Perianu a fost eliminată pentru 2 minute.

12-6. În 16 minute de joc, CSM a pus o diferență de 6 goluri. Siraba Dembele a înscris două goluri consecutiv. „Tigroiacele” au marcat de pe toate pozițiile până acum, având 7 jucătoare diferite care au punctat deja.

„Gruba” este în zi mare. A blocat CSKA să reducă din diferență la 10-6.

9-4. Bianca Bazaliu a intrat cu mult tupeu și marchează și la a doua acțiune.

8-3. Bianca Bazaliu intră în locul Cristinei Neagu și la prima acțiune trimite o ghiulea cu care echipa se desprinde la 5 goluri (min. 12). CSKA a solicitat time-out.

Jelena Grubisic are un start de meci la cel mai înalt nivel

6-3. În superioritate numerică, „tigroaicele” au luat viteză. Laura Moisă a înscris ultimul gol. Jelena Grubisic este însă cea mai bună jucătoare a primelor 10 minute. A ajuns deja la 5 parade.

Jelena Grubisic are un debut de meci fantastic. © FOTO: Răzvan Păsărică/SPORT PICTURES

5-3 Elizabeth Omoregie reușește să ducă CSM București la 2 goluri diferență în minutul 8.

Jelena Grubisic are primele 2 intervenții. Arbitrii fluieră „căzută” la Siraba Dembele, pe un contraatac, la scorul 3-2.

Adrian Vasile face o schimbare între aca și apărare. Andrea Klikovac intră în defensivă, în locul slovenei Barbara Lazovic.

2-1 Crina Pintea și Barbara Lazovic au fructificat primele două cațiuni de atac al echipei,

CSM București a început partida în atac. Nicio surpriză în primul „7”. Grubisic – Dembele, Neagu, Omoregie, Lazovic, Moisă, Pintea.

Partida poate fi urmărită în România pe trei televiziuni.

CSM București și CSKA Moscova au anunțat cele două distribuții pentru meciul de azi.

Reprezentanta României are o absență de ultimă oră pentru acest joc. Este vorba despre Carmen Martin, care a dat rezultat pozitiv la testul pentru Covid-19. Alexandrina Barbosa este în continuare în recuperare.

Carmen Martin reprezintă o pierdere uriașă pentru CSM București, în „dubla” cu CSKA Moscova © FOTO: Gheorghe Flușter/SPORT PICTURES