CSM București – Adrian Petrea Reșița 1-0 în Liga Națională de handbal masculin. Echilibru aproape total în primele 3 meciuri ale play-off-ului

CSM București a preluat conducerea în seria cu HC Adrian Petrea Reșița din play-off-ul Ligii Naționale de handbal masculin, după ce s-a impus, sâmbătă după-amiază, cu 30-29 în Sala „Rapid”. Următoarea partidă se va desfășura în 29 aprilie la Reșița.

Toate cele 3 jocuri desfășurate în prima zi a play-off-ului LN s-au încheiat cu rezultate destul de strânse, HC Odorhei – Potaissa Turda 23-26, Steaua – Poli Timișoara 29-26 și spre seară CSM București – Adrian Petrea Reșița 30-29, semn că se pot produce și suprize în bătălia pentru titlu în sezonul 2015-2016.

CSMB, una din candidatele la titlu, a avut destule emoții cu Adrian Petrea Reșița, o echipă destul de arțăgoasă, care nu dispune de multe individualități, dar care compensează printr-o dispoziție la efort, aleargă și  muncește foarte mult. Aceste lucruri le-a demonstrat în Sala „Rapid”. Formația fostului internațional Adrian Petrea a reușit să revină în ambele reprize, deși a fost condusă de fiecare dată la 4-5 goluri distanță.

Trupa lui Zvonko Sundovki a început destul de bine partida, fiind mai așezată în apărare, dar a profitat și de faptul că Tevzadze nu a reușit să prindă mingi în poartă. S-a făcut 11-6 la mijlocul primei reprize, Adrian Petrea a decis să schimbe portarul, iar o dată cu intrarea lui Drăghici partida s-a mai echilibrat. Spre sfârșitul reprizei, oaspeții au restabilit egalitatea la 14-14, dar la pauză gazdele au intrat cu avantaj minim, 16-15, după un gol înscris de Nicușor Negru în ultima secundă.

În partea a doua, CSMB a început la fel de bine ca și în prima parte, s-a desprins din nou la 4-5 goluri, dar finalul nu a fost deloc liniștit pentru „tigri”. Reșița a redus de la 26-30 la 29-30 în ultimele secunde, șansa gazdelor fiind faptul că au avut ultimul atac. Vicecampioana României a plecat, așadar, în avantaj în seria cu Reșița, dar după cum a arătat jocul din Capitală calificarea în semifinale este departe de a fi decisă.

Duminică, de la ora 11:15, în Sala „Dinamo„, accesibilă din nou și suporterilor, este programat ultimul joc din prima etapă, Dinamo – Dunărea Călărași.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 23 04. 2016, 20:34
Actualizat: 23 04. 2016, 20:35