CSM București a trecut cu 3 puncte un examen dificil la Gloria Buzău. Urmează un meci de „foc” pentru „tigroaice”, de care poate depinde tot sezonul

Cvijic Dragana, de la CSM Bucuresti, arunca la poarta in meciul de handbal feminin contra echipei SCM Craiova, din etapa a XI-a a Ligii Nationale, disputat la Sala Polivalenta din Bucuresti, miercuri, 13 noiembrie 2019. EDUARD VINATORU / MEDIAFAX FOTO

CSM București a câștigat cu 28-27 pe terenul echipei Gloria Buzău, într-un meci în devans în etapa a 15-a a Ligii Florilor MOL. Într-o altă partidă, SCM Rm. Vâlcea a trecut la pas de de CSM Slobozia cu 35-26.

După înfrângerea categorică din Liga Campionilor, 23-33 cu Ferencvaros, CSM București avea mare nevoie de o victorie în Liga Florilor MOL, în partida din deplasare cu Gloria Buzău. Una care nu se anunța deloc facilă, având în vedere rivala SCM Rm. Vâlcea nu a reușit să câștige aici la începutul anului (26-26). Și mai ales că „tigroaicele” au suferit la Buzău cea mai dură înfrângere din campionat în ultimii 5 ani, scor 21-29, spre finalul sezonului trecut.

CSM BUCUREȘTI A LUAT O GURĂ DE OXIGEN LA BUZĂU

Iar CSM București chiar a avut o viață grea, în special în prima repriză, când a fost din nou în „corzi” în multe momente. Gloria Buzău s-a desprins la 9-6 (min. 14), motiv pentru antrenorul Adrian Vasile să solicite time-out și să le vorbească jucătoarelor mai apăsat ca niciodată. Printre altele, antrenorul le-a reproșat elevelor sale că nu fac replierea!

Gazdele au fost la timona jocului până spre minutul 40, când CSM București a preluat conducerea. Apoi, Neagu & Co s-au desprins la patru goluri. La scorul de 28-24 în minutul 56, Ovidiu Mihăilă, antrenorul gazdelor a refuzat să creadă că acest meci a fost pierdut și le-a transmis elevelor sale că mai pot să scoată măcar un punct! Gloria Buzău a redus doar trei goluri din diferență, astfel că „tigroaicele” au luat o gură de oxigen la final (scor 28-27).

CSM BUCUREȘTI, CONDAMNATĂ SĂ ÎNVINGĂ METZ

Jocul echipei nu a fost însă nici cu această ocazie convingător. Iar duminică, în „Polivalentă” vine Metz, liderul detașat al Grupei 1 în Liga Campionilor. CSM București este obligată să câștige acest meci, altfel riscă să-și compromită sezonul în Europa. Formația Primăriei Capitalei a ajuns pe ultimul loc în Grupa 1.

În campionat, SCM Rm. Vâlcea are un punct avans față de CSM București.

Azi s-a reluat întrecerea internă și la masculin. Potaissa Turda și HCDS Constanța au terminat la egalitate, 28-28.

Publicat: 29 01. 2020, 21:02