CSM București a transpirat serios pentru o victorie în fieful Coronei Brașov. Kim Rasmussen a debut pe banca tehnică a campioanei României

UPDATE CSM București a înregistrat a 7-a victorie a sezonului în Liga Națională de handbal feminin, după ce s-a impus în deplasare, cu 28-26 în fața echipei Corona Brașov. La campioana României și-a făcut debutul și antrenorul Kim Rasmussen.

Formația bucureșteană a avut serios de tras pentru cele 3 puncte. În prima repriză, Corona Brașov a fost la conducere în majoritatea timpului, chiar și la 3 goluri diferență (11-8, min. 23). Noua achiziție Carmen Cartaș a reușit să destabilizeze apărarea adversă cu șuturi de la mare distanță, care și-au atins ținta aproape de fiecare dată. CSM București și-a revenit abia pe finalul reprizei, pe care au și încheiat-o cu un avantaj mininm, scor 14-13.

În repriza a doua, campioana a intrat ceva mai „legată” și s-a distanțat la 4 goluri (19-15, min. 39). Corona a avut însă reacție și nu i-a permis niciodată adversarei să se desprindă la o diferență mai mare. Din contră, a rămas aproape de CSM până la final, formația oaspete răsuflând ușurată abia în minutul 57, când Fisker a marcat pentru 28-24.

Corona Brașov – CSM București 26-28

• Cartaș 10, Zamfir 4, Ciuciulete 3, Pricopi 3, Rațiu 2, Chiper 1, Hotea 1, Țăcălie 1
  • Gullden 9, Fisker 5, Rodrigues 5, Da Silva 3, Vărzaru 3, Martin 1, Brădeanu 1, Fachinello 1

UPDATE HCM Baia Mare a câștigat duminică cu 33-24 partida cu HCM Rm. Vâlcea, desfășurată în deplasare. De remarcat faptul că formația maramureșeană a avut în echipă nu mai puțin de 6 handbaliste care au jucat în trecut la defuncta Oltchim Rm. Vâlcea: Adriana Nechita, Valentina Ardean, Allison Pineau, Melinda Geiger, Patricia Vizitiu și Gabriella Szucs. Sub contract cu Oltchim a fost și Luciana Marin, dar nu a apucat să joace niciun minut, iar din lotul formației din Baia Mare mai face parte și Paula Ungureanu.

UPDATE SCM Craiova continuă să urce în Liga Națională, după ce a înregistrat a 3-a partidă consecutivă fără înfrângere. Echipa pregătită de Simona Gogârlă a învins CSM Ploiești cu 27-26. Gruparea prahoveană era pe locul 3 înaintea acestei etape, iar în urmă cu aproximativ o săptămână obținea o victorie incredibilă în deplasare, 29-21 cu Corona Brașov.

Interesant este faptul că după un joc cu formația brașoveană (scor 27-33), SCM Craiova a început să crească în Liga Națională, în timp ce echipa CSM Ploiești este în scădere. Etapa trecută, formația croatului Neven Hrupec a salvat un punct cu HCM Roman, după ce la pauză a fost condusă cu 18-12.

În acest moment, formațiile clasate pe locurile 3-8 sunt despărțite de 3 puncte, astfel că bătălia pentru podium și pentru un loc în cupele europene se anunță atractiv în viitorul apropiat.

Rapid USL Metrou București este surpriza etapei a 7-a a Ligii Naționale de handbal feminin, după ce și-a trecut în cont prima victorie a sezonului, scor 32-28 cu „U” Cluj. Echipa lui Vasile Mărgulescu a reușit să învingă una din revelația primelor etape, formația ardeleană care a bătut o trupă de Top 3 (Corona Brașov) și care câștigase două partide în deplasare, cu Măgura Cisnădie și Alba Sebeș.

Rapid București a spart gheața, după ce a fost aproape să obțină puncte și în etapa precedentă, cu Alba Sebeș (deplasare). În respectiva partidă, formația din Capitală a avut 14-9 după 30 de minute, în partea secundă a ajuns și la un avantaj de 6 goluri, dar rezultatul a fost întors pe final.

Interesant este faptul că toate cele 14 formații care participă în acest sezon în Liga Națională au obținut după 7 etape cel puțin o victorie. Astfel, contraperformanța echipei Mureșul Tg. Mureș din sezonul trecut, care a înregistrat 36 de înfrângeri din tot atâtea meciuri, nu se va mai repeta și în sezonul 2015-2016.

Până în prezent, din cadrul etapei a 7-a s-au mai disputat alte trei partide, rezultatele fiind oarecum așteptate, cu victorii obținute de HC Zalău, Dunărea Brăila și HCM Roman. Suprinde poate doar proporțiile scorului cu care HCM Roman a învins CSM Unirea Slobozia, scor 32-20.