CSM București a spulberat-o pe Rapid! Campioana a câștigat și Supercupa României, după victoria mare de la Pitești

CSM București a început cu dreptul noul sezon și a câștigat Supercupa României la handbal feminin! În finală, campioana s-a impus clar în derby-ul cu Rapid, scor 31-22.

CSM București a câștigat Supercupa României la handbal feminin

CSM București a câștigat primul duel cu Rapid din acest sezon. Diferența a fost una imensă, de nouă goluri (31-22), după ce doar primele zece minute au adus echilibru pe teren. Scorul înregistrat pe tabelă a fost 4-4 după nouă minute, însă apoi a mai existat o singură formație pe teren.

La Pitești, acolo unde a fost organizat Final Four-ul Supercupei, CSM a trecut clar de formația din Giulești: s-a impus în final la nu mai puțin de nouă goluri diferență, scor 31-22, după ce la finalul primelor 30 de minute rezultatul a fost 14-9.

Principalele marcatoare ale partidei de la Pitești au fost Neagu 6 goluri, pentru CSM, respectiv Korsos, care a punctat tot de șase ori, în tricoul Rapidului.

În finala mică a ediţiei din 2023 a Supercupei României, Dunărea Brăila a câştigat în faţa formației CSM Târgu Jiu, cu scorul de 35-33 (18-14).

Sâmbătă, în prima semifinală a zilei, campioana CSM Bucureşti a învins CSM Târgu Jiu, 34-18 (14-7), iar în cea de-a doua, vicecampioana Rapid Bucureşti a trecut de Dunărea Brăila, scor 35-29 (19-19).

CSM București a ajuns la cinci Supercupe ale României

După victoria de duminică, CSM București a ajuns la cinci Supercupe ale României în palmaresul unui club care cuprinde și cucerirea Ligii Campionilor, în 2016.

În 2022, Supercupa a revenit tot echipei CSM Bucureşti, de asemenea după finala cu Rapid Bucureşti (scor 28-26).

CSM Bucureşti a mai câştigat Supercupa României de trei ori, în 2016, 2017 şi 2019.

Atât CSM București, cât și Rapid, vor reprezenta României în sezonul viitor al Ligii Campionilor.

Publicat: 27 08. 2023, 19:40
Actualizat: 27 08. 2023, 19:43