CSM București a produs prima surpriză în Cupa României. A bătut „U” Cluj și este în semifinale

Cupa României și-a stabilit primele două semifinaliste ale ediției din acest an a Cupei României. După ce Dunărea Brăila a trecut de HC Zalău, scor 27-24, în meciul secund de la Oradea, CSM București a învins cu 35-34 formația „U” Jolidon Cluj. Trupa pregătită de Vasile Mărgulescu a fost cotată cu șansa a doua înaintea partidei, însă a condus aproape în totalitate ostilitățile. Cu Vărzaru, Dobrin și Pavăl în mare formă, CSM București a intrat la cabine cu 20-17, avantaj care a crescut după pauză. Cu cinci minute înainte de final, echipa finanțată de Primăria capitalei a avut 35-31, scor la care „U” Jolidon Cluj a avut o zvâcnire, insuficientă însă pentru a întoarce jocul. Nicoleta Dincă ar fi putut trimite meciul la loviturile de departajare, însă a trimis în bară la ultima acțiune a jocului. Astfel, CSM s-a impus cu 35-34 și are șanse majore de a prinde Cupa Cupelor la sfârșitul acestei competiții. În penultimul act, formația bucureșteană înfruntă învingătoarea partidei HCM Baia Mare – HCM Roman, care începe la această oră.

Publicat: 20 05. 2013, 17:58
Actualizat: 20 05. 2013, 18:00