CSM București a învins la Roman, dar a primit o veste proastă. VIDEO | Campioana mondială din lotul lui Helle Thomsen a suferit o accidentare foarte urâtă

CSM București a plecat învingătoare de pe terenul lui HCM Roman, scor 29-25, în etapa a 15-a a Ligii Florilor, dar nu toate veștile sunt bune pentru echipa lui Helle Thomsen.

Campioana României a câștigat la o diferență de patru goluri, s-a aflat la conducerea meciului în permanență, dar o fază petrecută în minutul 17 a umbrit victoria. Atunci, la un atac pozițional al HCM-ului, Gnosiane Niombla (27 de ani) a călcat strâmb, și-a sucit glezna și a fost scoasă pe brațe de pe teren.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA MOMENTUL

Campioana mondială din lotul bucureștencelor a privit restul partidei de pe banca de rezerve și a suferit ceea ce la prima vedere pare o entorsă, prezența sa pe teren la meciul cu Midtylland, de pe 4 februarie, fiind sub semnul întrebării.

Mai greu decât se așteptau

La câteva zile după succesul entuziasmant în fața lui Gyor, în Liga Campionilor, Helle Thomsen a mers la Roman cu gândul de a-și menaja cele mai importante jucătoare, dar replica primită a determinat-o pe daneza de pe banca CSM-ului să renunțe rapid la experimente. Timp de 25 minute, HCM Roman a luptat de la egal la egal cu campioana României, iar tabela arăta un 10-10 nesperat. Până la pauză, odată cu intrarea Cristinei Neagu, CSM s-a distanțat la trei goluri, scor 14-11.

Totuși, lacunele din apărare au continuat să se vadă, iar „tigroaicele” au avut multe de tras și în repriza a doua. În minutul 52, CSM avea un avans de doar două goluri, 26-24, iar avansul s-a mărit abia în finalul meciului, când jucătoarele din Roman nu au mai avut energia necesară pentru a alerga după egalare.

S-a terminat 29-25, iar MVP-ul meciului a fost, surprinzător, Miriam de Sousa, jucătoarea gazdelor care a terminat partida cu zece goluri. De la CSM, Isabelle Gullden a strâns nouă goluri, dintre care șase au venit din aruncări de la șapte metri, în timp ce Cristina Neagu a avut patru reușite.

Publicat: 29 01. 2018, 18:54
Actualizat: 30 01. 2018, 11:15